Bahçede Kurban Kesmek Yasak Mı?

Hatırlanacağı üzere 2014 senesinde yayımlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ ile beraber park, cadde ve sokak gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimi yapılması yasaklanmıştı. Yapılan bu değişiklik ile beraber ibadet amaçlı olarak kurban kesmek isteyen kişilere belirli sınırlamalar getirilmişti. Peki, bahçede kurban kesmek yasak mı?

Apartman Bahçesinde Kurban Kesmek Serbest Mi?

Evet, belirtilen özel şartların yerine getirilmesi durumunda bahçede kurban kesimine izin verilebilmektedir. Ancak söz konusu bahçenin ilgili belediye tarafından belirlenmiş olan kesim yeri, mezbaha ve kombinalara yakın olmaması şartı aranıyor. Yani bahçenin bulunduğu adrese göre bağlı olduğu belediye tarafından belirlenen bir kurbanlık kesim alanı bulunuyorsa bu durumda bahçenizde kurban kesimi yapmanıza izin verilmiyor ve mutlaka bu alanları kullanmanız isteniyor.

Bahçede Kurban Kesmenin Cezası Nedir?

Yasak olmasına rağmen bahçede kurban kesmenin sonucunda uygulanan idari para cezası bulunmakta olup bu ceza tutarı her sene yeniden belirlenmektedir. Son uygulanan kurban kesim cezası ise 203 lira olarak kayıtlara geçerken atıkların toprağa verilmesi halinde uygulanan bu cezaya 267 lira daha ekleniyor. Getirilen bu yasağın ana amacı ise kurban kesimlerinin daha hijyenik bir şekilde yerine getirilmesi ve oluşan yoğun çevre kirliliğinin önüne geçilmesi. Her sene kurban bayramında belirlenen modern kesim tesislerinde çok daha hijyenik koşullar altında kesimler yapılırken aynı zamanda belediyeler düzenli temizlik hizmeti sağlıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz