Baharın gelmesi, yazın da yaklaşması belki de en çok bahçe sahiplerini sevindiriyor. Bahçenizdeki güzel otlar, çiçeklerin yanı sıra yabani otlar da canlanıyor ve bakıma ihtiyaç duy

Yabani Otlardan Kurtulmanın Yolları
Baharın gelmesi, yazın da yaklaşması belki de en çok bahçe sahiplerini sevindiriyor. Bahçenizdeki güzel otlar, çiçeklerin yanı sıra yabani otlar da canlanıyor ve bakıma ihtiyaç duyabiliyorlar. Söz konusu otlardan kurtulmanın birçok yolu, mekanik, biyolojik ve kimyasal seçeneği olsa da bahçedeki bitki ve hayvanları düşünerek daha basit ve doğal yöntemlerin tercih edilmesi gerekiyor.
Yabani otların sayısı çok fazla değilse, gözünüze az geliyorsa seçebileceğiniz ilk yöntem el ile ayıklamak olabilir. Yabani otları elinizle çekip, kökleri de dahil olmak üzere topraktan ayırmanız gerekiyor. Bahçenizdeki diğer bitkilere ya da hayvanlara zarar vermediği için oldukça ideal bir yöntem olabilir.
Yabani otların üzerine ışık almayan bir materyal örterek onlardan kurtulmanız da mümkün. Söz konusu yönteme malçlama ismi veriliyor. Yöntem, kökü ile yayılan ayrıkotu gibi otlarda bile başarı sağlayabiliyor olup, oldukça etkili olduğu için ilk tercihler arasında yerini alabiliyor.
Yabani otlardan kurtulmak için bir diğer basit yöntem ise üzerlerine kaynar su dökmek. Yabani otların üzerine dökmüş olduğunuz sıcak su, onları yakıp boğuyor ve bulunan bölgedeki tüm bitkileri anında öldürüyor. Bahçeniz ne kadar küçük ise yöntem de o kadar etkili oluyor.
Yabani otların çimlenmesini beklemeden bahçeyi biçmek ya da çim bulunmuyorsa toprağı çapalamak da yabani otlara karşı oldukça etkili bir yöntem. Ayrıca bu yöntemin en büyük getirisi de uzun vadede etkisinin sürmesi oluyor. Genel olarak bahçesini yeni düzenleyen kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.
Yabani otlardan kurtulmak için genellikle deneyimli bahçıvanların tercihleri arasında yer alan bir diğer yöntem de otları yakmak. Hafif bir şekilde otları yakmak, çapalanamayan alanlar için büyük bir kurtarıcı oluyor.
Güneşi günlerde yabani otları sirke ile ıslatmak kısa sürede sonuç verebiliyor. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şu ki, sirke bahçenizde bulunan tüm bitkilere aynı etkiyi sağlayabiliyor. Yabani otlardan kurtulmak isterken, sevdiğiniz bitkilerden de olabilirsiniz. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.