Gayrimenkul sektörü, son on yıl içerisinde İstanbul’da mevcut ve planlamaları yapılan yatırımlarla büyük bir yükseliş yaşadı. Söz konusu gelişimde kentsel dönüşüm projeleri kapsamı

Bahçeşehir’deki Konutlar Son 4 Yılda Yüzde 106 Değer Kazandı!
Gayrimenkul sektörü, son on yıl içerisinde İstanbul’da mevcut ve planlamaları yapılan yatırımlarla büyük bir yükseliş yaşadı. Söz konusu gelişimde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan çalışmaların rolü büyük olsa da buna ek olarak ulaşım bağlantılarındaki iyileştirme ve yaşam alanlarına açılan yeni bölgeler de büyük bir önem arz ediyor.
İstanbul’daki bazı bölgelerdeki konut projelerindeki fiyat yükselişlerinde 3. Havalimanı’nın, Marmaray’ın, 3. Köprü’nün ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi projelerin de etkisi oldukça fazla oldu. 
Eva Gayrimenkul Değerleme tarafınca yapılan 2016 İstanbul Markalı Konut Araştırması göz önünde bulundurulduğu takdirde, İstanbul’daki 34 bölgede 1417 markalı konut projesi bulunuyor. Ve kent genelinde markalı konut sayısının 690 bine ulaştığı da görülüyor. 2016 yılı içerisinde İstanbul’da en büyük gelişim ve değerlenmeyi kaydeden bölge Bahçeşehir olup, Bahçeşehir’deki konut fiyatlarının 2013 yılı içerisinde %12, 2014 yılı içerisinde %6, 2015 yılı içerisinde %26 ve 2016 yılı içerisinde de %37,9 değer artışı gözlemlendi. Genel olarak dört yıl içerisinde toplam olarak %106 değer kazanan Bahçeşehir’deki daireler yıllık ortalama ile %19,8 değerlendi.
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, geçtiğimiz yıllardaki konut fiyatlarının artmasına sebep olarak mega projeleri ve Bahçeşehir’deki konut projelerinin art arda olması ile bölgenin olgunlaşmasını gösterdi.
Ayrıca Makbule Yönel Maya, Bahçeşehir’deki sıfır konutlar için metrekare satış fiyatlarının 2015 yılı içerisinde 3 bin 500 ve 4 bin TL aralığında olduğunu, 2016 yılında söz konusu rakamların 5 bin TL civarında seyrettiğini, bunun sebebinin de bölgedeki ulaşım bağlantılarının iyileştirilmesi olduğunu gösterdi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.