Habertürk kanalında yayınlanan özel bir televizyon programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından son derece korkutucu açıklamalara bulundu. Türkiye’de

Bakan Açıkladı “Her An Deprem Olabilir!”
Habertürk kanalında yayınlanan özel bir televizyon programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından son derece korkutucu açıklamalara bulundu. Türkiye’de yaşanan pek çok depremden sorumlu tutulan 4 fay hattı bulunduğu ve bu fay hatlarının ömürlerini doldurduğunu belirten Özhaseki bu nedenle her bir patlama yaşanabileceğini açıkladı. 
Büyük Bir Depreme Hazır Olun 
Türkiye’de bulunan bu 4 fay hattında her an patlama yaşanabileceğini belirten Özhaseki 1999 senesinden önce yapılan 15 milyon stok olduğunu belirterek “Belirtilen tarihten önce yapılan bu konutlardan yarısı riskli konut kapsamına giriyor. Bu konuda en büyük risk İstanbul’da bulunuyor. Çünkü İstanbul’da bulunan 4 fay hattının ömrü dolmuş durumda. Bu da İstanbul’da her an büyük bir depremin yaşanma riski bulunuyor demek.” diyerek büyük riski gözler önüne serdi. 
7.5 Şiddetinde Deprem Bekleniyor 
Konu hakkında araştırmalarda bulunan bilim adamlarına göre ise beklenen Büyük İstanbul depreminin 2030 senesine kadar olması bekleniyor. Depremin olması için olası tarihi 2050 yılına çeken araştırmacılar bulunsa da çoğunluk 2030 yılını işaret ediyor. Depremin derecesi ise ortak görüş 7 ya da 7.5 şiddetinde olacağı yönünde. 
Kentsel Dönüşüm Önemli 
Yaşanan riskin bu kadar ciddi ve kesin olması İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin önemini çok daha arttırıyor. Özellikle de yüksek riskli yapılar bir an önce yıkılarak depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesi gerekiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.