Bakan Kurum, Kartal’da yaşanan üzücü olay sonrası çöken binayla alakalı bazı açıklamalar yaptı. Kurum, bölgedeki riski yapı durumunda olan 10 binayla beraber bölgedeki diğer bütün riskli yapı durumlarının tespitine başlandığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum, Kartal’da çöken bina sonrası çok önemli detayları dile getirdi. Son bilgilere göre kullanılmış olan betonların, karot numunelerinden alışık olduğumuz C3 ile C10 arası beton kalitesi olarak görünüyor. Ancak bu bina yeniden yapıldığı zaman C30 olması gerektiği söylendi. Alınan bilgiler ve gözle görülen beton incelendiğinde deniz kumuyla yapılan ve içerisinde deniz kabuklarının da yer aldığı, nervürlü demirin kullanılmamış olduğu statik bir durum mevcut.

Ruhsata uygun yapı bulmak zor!

Kurum, çöken bina bölgesinde 12 bin 580 numaralı adada 131 adet bağımsız bölümün yer aldığını belirtti. Enkaz olan binada 14 konutun, 3 tanede ticari kısmın yer aldığı ifade edilirken, bu adada imar planı kapsamında yapılaşmanın 8 bin 390 metrekare olması beklenirken, inşaat alanının daha fazla metrekarede olduğunu belirtti. Bölge kapamında 10 adet binayı İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği koordinasyonuyla güvenlik amaçlı 10 kadar bina daha boşaltıldı.

Ruhsatta 5 kat, gerçekte 10 kat!

Tüm bunların yanı sıra çöken binanın ruhsatında zemin artı 5 kat olduğu görülürken, zemin artı 7 katın yapıldığını belirten Kurum, çöken binanın yanındaki yapıyı incelediklerinde de üç katlı ruhsata sahip olduğu ancak 10 katlı bir bina olduğunu belirtti. Özellikle Bakan Kurum, ve Vali ile bodrum katında yapılan incelemeler de binanın bodrum katındaki kolonlarda da ciddi hasarların olduğu görülüyor. Binaları artık anlık olarak takip edildiği söylendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz