Ülkemizde milyonlarca kaçak ve iskansız yapı için bir çözüm yolu olarak gelen İmar barışı kapsamında başvurular geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Ciddi sayıda başvurunun geldiği bu uygulamada çoğu sorun çözülmüş ve imar barışı merak konusu olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan açıklama geldi. Yeni süreç olmayacak!

Murat Kurum, Türkiye genelinde sorunlu olan yapıları alakadar eden imar barışı için yeni açıklamalarda bulundu. İmar barışı sizlerinde bildiği gibi 13 milyon konutu ilgilendiriyordu. Bu süreç 31 Aralık 2017’den önce yapılan yapıları ele aldı. İmar barışı kapsamında 7 milyon 400 bin kişi istifade etmiş oldu. Bu bakımdan 24 milyar 744 milyon lira ücret yatırıldı.

’30 bin yapı kayıt belgesi aykırılık nedeniyle iptal edildi’

Kurum ayrıca bu imar kapsamında en fazla başvuru yapan ilin İstanbul olduğunu söyledi. İzmir ve arkasından Ankara takip etti. Kişilerin başvuruları kanuna aykırı olup olmadığının kontrolü yapıldı. Bu kapsamda 30 bin kayıt belgesi aykırılık nedeninden dolayı iptal edildi.

Kurum ayrıca yeni imar barışı sürecinin söz konusu olmadığını belirtti.

Ayrıca bakan kurum her geçen gün kaçak yapıların takibinin yapıldığını ve yapılacağını dile getirdi. Bu bakımdan kaçak yapıların tespit edilmesi halinde gerekli işlemlerin yapılacağı resmen belirtilmiş durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz