Bakan Özhaseki İmar Barışı İle İlgili Konuştu

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden imar barışı hakkında en yetkili isimlerden biri olan Mehmet Özhaseki konuştu. Çıkarılan barışın kesinlikle bir seçim vaadi olmadığını dile getiren Özhaseki konu hakkında Bakanlık olarak uzun zamandır çalıştıklarını, sektör temsilcileri ile defalarca toplandıklarını ve inşaat sektöründe yaşanan sorunları çözmek amacı ile böyle bir karara imza attıklarını dile getirdi.

İmara Aykırı Yapılar Kayıt Altına Alınacak

Meclis çatısı altından geçirilen ve halk arasında farklı pek çok düzenlemeyi bünyesinde barındırdığı için torba yasa olarak geçen Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı emlak sektörünü de yakından ilgilendiren değişiklikleri hayata geçirmiş oldu. Bunlardan en önemlisi ise hiç tartışmasız imar barışı ya da iskan barışı olarak öne geçerken bu hak ile beraber Türkiye’de imara aykırı olduğu için iskan belgesi alamayan ya da tapusu olmayan yapılar da kayıt altına alınacak.

Her 100 Taşınmazdan 60 Tanesinin Belgesi Yok

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de bulunan yapılardan yüzde 60’ının imara aykırı olduğu saptandı. Çıkarılan imar barışı ile beraber tüm bu yapıların kayıt altına alınması amaçlanırken tapu tahsis belgesi olmayan gecekondular da yapı kayıt belgesi almaya hak kazanacak. Söz konusu imar barışı sadece İstanbul’da boğaz öngörümü ve tarihi yarımada bölgesini kapsamayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz