Atıl durumdaki tarım arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla bu araziler ilgili bakanlık aracılığı ile araziler toplulaştırma haline getirilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 yılının sonuna kadar 496.000 hektar alan toplulaştırma çalışmalarının tamamladıklarını, 8,5 milyon hektar alanın arazi toplulaştırma çalışması planlayarak 2023 yılına kadar hedeflediklerini dile getirdi. Orman Genel Müdürlüğünce düzenlenen çalıştayda konuşan Pakdemirli; Türkiye’deki üretken toprakların hakkının verilmesi gerektiğini, 7 bölgede düzenlenen bu çalıştayların bu konuda önemli rol oynadığını söyledi.

Yıllık Ortalama 13 Milyar TL Kayıp

 

Dünya çapındaki tüm ülkelerde toprak verimini maksimuma çıkarmak amacıyla çeşitli projeler uygulandığını paylaşan Pakdemirli, Rusya’da ki tarım arazilerin yüzde 8’inin, Fransa’ daki arazilerin yüzde 2’sinin, İspanya’ daki arazilerin yüzde 8’inin atıl durumda olduğunu söyledi. Türkiye’deki tarım arazilerinin ise yüzde 8,3 ünün yani toplamda 2 milyon hektar alanın atıl durumda olduğunu dile getirdi.  Ayrıca bu 2 milyon hektar tarım arazisinin yüzde 25’lik kısmının sulama açısından oldukça elverişli imkanlara sahip araziler olduğunu söyleyerek sözlerine şunları ekledi: “Atıl vaziyette kalmış olan 2 milyon hektarlık alan tarıma kazandırılır ise yıllık yaklaşık 13 Milyar TL Gelir artışı elde etmek mümkün. Peki, tablo böyleyken bu araziler neden atıl kalmakta? Miras bölüşümleri, sulama yetersizlikleri ve köyden kente göç, kan davaları ve terör bu sorunun en büyük nedenleri.  Biz de bu arazileri bir an önce tarıma kazandırmak için çalışmalarımızı hızlandırdık”

“Arazi Bankacılığı Gibi Modeller Hayata Geçirilecek”

 

Faaliyete geçirilmesi amacıyla Arazi Bankacılığı Modeli ile ilgili çalışmalara başladıklarını kaydeden Pakdemirli, bu uygulama ile arazinin niteliğini koruması amacıyla el değiştirebileceğini böylelikle alım satım ve kiralamalarda artış kaydedileceğini söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz