Bakanlık Metruk Binaların Yıkımı İçin Talimat Yayımladı

Özellikle de gecekonduların yoğun olduğu büyük şehirlerde büyük sorun haline gelen metruk binaların yıkımı için sonunda Bakanlık düğmeye bastı. Vatandaşlar tarafından yapılan  çok sayıda şikayete daha fazla kayıtsız kalamayan İçi İşleri Bakanlığı metruk binaların yarattığı güvenlik endişesine dikkat ederek 81 ilin valiliğine metruk binaların yıkımı için genelde gönderdi.

Son 2 Ay İçerisinde 19 Binden Fazla Bina Yıkıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgenin ardından son 2 aylık süreç içerisinde toplam 19 bin 686 adet metruk binanın yıkıldığı açıklandı. 14 Mart 2018 tarihinde yayımlanan genelge metruk binaların mevzuat kurallarına uygun olarak yıkılması talimatını içeriyordu. Genelgenin yayımlanması ile beraber Türkiye’de ki metruk bina sayısı 60 bin 503 adet olarak açıklanırken bu binalardan 19 bin 686 tanesinin yıkım süreci tamamlandı.

Kalan 40 Bin Metruk Bina İçin Hukuki Süreç Devam Ediyor

Yıkımı gerçekleştirilmeyen 40 bin 817 metruk binanın yıkım sürecinin devam ettiği, söz konusu binaların yıkım kararı için hukuki sürecin devam ettiği açıklandı. En çok metruk bina yıkımı yıkılan 3 bin 859 adet metruk bina ile Ankara’da yapılırken 1.298 adet metruk binanın yıkıldığı Aksaray ikincilik basamağında er aldı. Kayseri’de aynı dönemde 1.225 metruk bina yıkılırken Erzincan 1.099 metruk bina yıkımı ile dördüncü oldu. İstanbul’da metruk bina yıkım sayısı ise 759 adet olarak açıklandı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz