Gerçek Değer Zorunluluğu Geliyor!

 

Vergi kaybını önlemek için Bakanlık çalışmaya geçmiş olup, buna göre ise ev, arsa, işyeri, gayrimenkul gibi alım- satımlarda gerçek değer zorunluluğu konusu gündeme gelmiştir. Buna göre ise gerçek değer zorunluluğu kapsamında 2022’de geçileceği planlanırken, bu sürenin bu kadar uzun tutulması ise alt yapı oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

 

Gayrimenkul Alım- Satımlarına Gerçek Değer Uygulaması!

 

Alım ve satım yapan her vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir uygulama daha kapıda olup, vatandaşları aslında derinden etkileyecek köklü bir düzenleme gelecektir. Taşınmaz Değerlendirme Sistemi kurulacağı haberi aslında daha öncelerden yapılmış olup, bununla ilgili net bir açıklama gelmemişti. Bu konu gündemde bir süre yerini aldıktan sonra halı altına atılsa da bugün bu sistemin detayları belli oldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü alım satım işlemleri sırasında ülke genelinde il, ilçe değer analizi yaparak bu sistem devreye girecektir.

 

Gerçek Değer Neleri Etkiyecek?

 

Gerçek değer konusunun gündeme gelmesi ile birlikte tabi ki birçok soru da merak edilmekte olup, aslında gerçek değer zorunluluğu ile birlikte taşınılmaz olan tüm gayrimenkullerin gerçekten değerinin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Bu durum bakıldığında vatandaşa nasıl etki sağlayacak diye düşünenler için örnek verecek olursak eğer 500 bin TL olan bir evi satarken, ya da alırken tapuda değerini 200 bin TL olarak göstermekte olup, bu şekilde de harç bedelini düşük ödeme hedeflenmekteydi. İşte tam olarak bu durum ortadan kalkacak ve vergi kaybı önlenecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz