Balkon Çıkmaları ve Yapı Ruhsatına Girer mi?

Balkon çıkmaları yapı ruhsatında belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı belediyeler yapı ruhsatında metrekareye tabi tutmazken, bazı belediyelerde ise yapı ruhsatına tabi tutulmaktadır. Bunun nedeni ise şehrin güzel gözükmesi ve her şehrin kendine göre ilerleyen bir büyüme politikası bulunmaktadır. Bundan dolayı bir standart yoktur ve belediyenizin izin verdiği miktar kadar yapı ruhsatında metrekareye tabi tutmadan yapabilmektesiniz.

Belediyelerin izin verdiği miktarlar ise şehrin görünümünü bozmayacak ve yola girmeyecek şekilde yapılması üzerinedir. Bu nedenden dolay inşaat yapacağınız belediye sorarak bu durumu daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Balkon çıkmaları ile alakalı mevzuatlarda belirtilen kurallar dahilinde balkon çıkması yaparsanız ruhsat almakta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Daha önceki yazılarımızda Kapalı çıkmalar ve Açık çıkmalar ile alakalı bazı bilgilendirici yazılarımızdan bahsetmiştik.

Kısaca özetlemek gerekirse;

a-) Yol cephelerinde parsel sınırlarını geçmemek şartı ile, yapı yaklaşma hududundan itibaren en çok 1,50 metretaşabilecek çekilde kapalı çıkma yapılabilir. Örneğin Arsanızın yola çekme mesafesi 5 metre olduğunu varsayarsak 2. katta yola 3.5 metre yanaşmayacak şekilde kapalı çıkma yapabilirsiniz.

b-) Arka bahçe ve yanbahçe çekme mesafelerine, arsanın parsel sınırlarına 3 metreden fazla yakınlaşmamak şartı ile 1.5 metre taşma yapabilirsiniz. Yani Arka bahçe ve Yan bahçe çekme mesafesi 3 metre olduğunu varsayarsak binayı büyük yapabilmek ve doluluk oranını %100 kullanabilmek için Arka ve yan bahçe sınırlarını 4 metre olarak belirleyip 1 metre kapalı balkon çıkması yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husu İmar planında, Arka ve yan bahçe çekme mesafesi 3 metre gösteriyorsa ve siz binanın sınırını 3 metre çekerek belirlediyseniz bu mesafede herhangi bir balkon çıkması yapamazsınız. Eğer bu şekilde balkon çıkması yaparsanız Yan ve Arka bahçe sınırına 1 metre daha yaklaşmış olur ve bu sınır 2 metreye düşer. Bu şekide binaya ruhsat alamazsınız ve sonucu yıkıma kadar gidebilir.

c-) Bu içeri çekme mesafesini yukarıda 4 metre çekerek 1 metre çıkma yapabilme durumunu dilerseniz yine mevzuatlara uymak kaydı ile 5 metre içeri çekerek 2 metre kapalı ve açık çıkma yapabilirsiniz

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz