Balkon İçin Ruhsat Alınması Gerekir Mi?

İlk yapıldığı dönemde balkon bulunmamasına rağmen yapılacak olan tadilatla yapıya balkon eklenmesi mümkündür. Ancak bu tip tadilatlar için belirli prosedürlerin yerine getirilmesi istenebilmektedir. Peki, balkon için ruhsat alınması gerekir mi?

Balkon İçin Ruhsat Alınması Zorunlu Mu?

Özellikle de Türkiye’nin sıcak ve nemli iklimine sahip olan bölgelerde balkonlar konfordan ziyade büyük bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor. Balkonu olmayan yapılar bir süre sonra çamaşır kurutma, çöp koyma ya da sıcak havada balkonda oturma ihtiyacı gibi farklı ihtiyaçlar nedeni ile sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Bu tip sorunlarla uğraşmak istemeyen kişiler ise çareyi sonradan balkon yapmakta buluyor. Ancak yapımı tamamlanan ve iskan belgesini alan her türlü yapıda sonradan yapacağınız inşaat faaliyeti ne yazık ki ruhsat alınmasını zorunlu hale getiriyor.

Ruhsatız Yapılan Balkona Ne Olur?

Ruhsatını almadan yapacağınız her türlü balkon ne yazık ki mimari projeye aykırı olarak inşaatı tamamlanan bir yapıya inşaat yapılması nedeni ile kaçak konumuna düşer. Kaçak yapılar içinde belediyeler yıkım kararı vermektedir. Kaçak balkonun yıkılmasının yanı sıra aynı zamanda para cezası kesilmesi gibi farklı cezalarda uygulanabilmektedir. Burada takdir mercii belediyeler olup belediyenin bu cezalardan sadece birisini ya da ikisini birden uygulaması da söz konusu olabilmektedir. Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin ise bu nedenle en baştan izin almaları gerekmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz