Balkon Kapatmak Yasaya Aykırı mı?

Apartmanlarda bağımsız bölümler içerisinde yer alan balkonlar, kat malikleri tarafından kapatılarak içeri dahil edilebiliyor. Böylece odada kullanılacak olan alan daha fazla oluyor. Peki, balkon kapatma işlemi yasaya aykırı mı?

Balkon Kapatmada Bazı Şartlar Var

Balkonunu camla kapatan kat malikleri, söz konusu işlemi yaparken bazı şartları göz ardı etmemelidir. Balkonun gömme balkon olması, taban alanının artmaması, taşıyıcı unsurların ve çekme mesafesinin etkilenmemesi takdirinde balkon kapatma işleminde herhangi bir yasaya aykırılık söz konusu olmuyor.

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre İşlem Yapmak

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 19. maddesinin 2. fıkrasında kat maliklerinin, kendi bağımsız bölümünde yapacak olduğu işlemler ile ilgili açıklama şu şekilde oluyor;
“Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya ana yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz