Bir evin gerçek kullanım alanına net metrekare denir. Peki çıkma olarak bilinen balkonlarda evin metrekaresine dahil midir? Balkon metrekareye dahil mi? Balkon metrekareden sayılır mı? İşte sorularınızın cevapları…

Balkon metrekareye dahil mi?

Bir konutun gerçek kullanım alanına hepimiz net metrekare olarak ifade ederiz. Ancak çıkmalar olarak adı geçen balkonların metrekareye dahil edilip edilmeyeceği hakkında bir merak söz konusu. İşte bu sorularınızı yanıtlıyoruz. Net metrekare hesabı içerisinde açık çıkmalar olarak bilinen balkonlar metrekareye dahil edilmez. Peki hangi alanlar net metrekareye dahil ediliyor.

Net metrekareye giren alanlar kapalı olan duvarlar arasında kalan kısımları içerir. Net alana; kapı ve pencere eşitleri 2.5 cm‘i geçmeyecek şartıyla sıva payları, kolon, çöp atık ve tasisat ile hava bacaları gibi ışıksız bölüm içerisinde ki asansör ve galeri boşlukları gibi tesisat odaları tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda da bağımsız bölüm içerisinde otopark, sığınak ve odunluk gibi alanlar dahil edilmemekte.

Bunlarla beraber açık olan çıkmalar, balkonlar, zemin ve çatı katları gibi en az bir cephesi açık olan mekanlarla beraber aynı katta veya farklı katlarla ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içerisine dahil edilmiyor.

Brüt alan nedir?

Brüt alan ise bağımsız bölümlerde duvarların dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ek olarak dahil edilmesiyle ortaya çıkan hesaba denir. Bu bakımdan yapı içerisinde yer alan her şey brüt metrekare hesabına dahil edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz