Balkonda Meyve Yetiştirmenin Püf Noktaları

Yoğun şehir hayatında yaşayanların doğadan uzak, doğal besinlerden yoksun kalması çeşitli alternatifleri ortaya çıkarıyor. Büyük şehirlerde doğal beslenmek neredeyse imkânsız. Doğanın bizlere sunduğu, toprak ananın bizlere taze olarak sunduğu besinleri tüketmek şehirlerde zor olsa da çözümü yok değil. Son birkaç yılda doğaya karşı ilgisi olanların en azından meyveyi doğal olarak tüketmek istemeleri üzerine balkonda meyve yetiştirmek adına bazı girişimlerde bulundukları gözlerden kaçmıyor.  Peki, balkonunuzun küçük bir alanını kullanarak mini meyve bahçesi yapmak istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerekiyor ya da ne yapmanız gerek kısaca inceleyelim.

Balkonun Güneş Alması

Balkonda meyve, sebze yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken birinci temel unsurlardan birisi de güneşi iyi hesap etmektir. Sabah vaktinde güneşin balkonun farklı bir tarafına gelmesi, akşamüzeri diğer tarafına gelmesi gibi etkenlere dikkat ederek meyvelerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. Güneş görmeyen balkonda meyve yetişir mi diye soracak olursanız hiç merak etmeyin güneşi çok fazla sevmeyen meyveler de bulunduğu için sadece meyve yetiştirmek için bazı tercihleriniz olacaktır.

Rüzgârın Etkisi

1

Birçok meyve rüzgârlı ortamları sevmez ve rüzgâra maruz kalırsa çok fazla dayanamaz. Balkonunuz çok yüksekte kalıyorsa rüzgâr oranı da bir o kadar fazla olacağı için çeşitli önlemler almanız gerekiyor. Mini bahçenizin etrafını diğer bambu bitkileri ile çevreleyebilirsiniz. Rüzgâr kıran ya da rüzgârı önleyen bir ağ kullanabilirsiniz.

Toprak Seçimi

Meyve yetiştirmede toprağın kalitesi çok önemlidir. Toprak seçimine çok dikkat edilirse verim de bir o kadar artar. Perlit ya da ponza taşını toprağa serpiştirmeniz toprağın nemini ve havalanmasını sağlayacaktır.

Düzenli Sulama

Mini bahçeniz sürekli yağmura maruz kalmayacağı için dış ortamlardaki yetişen bitkilere göre daha fazla özen ister. Tavsiyelerimiz arasında sabahın erken saatlerinde sulama rutini oluşturmanız oldukça önemlidir. Öğlen sıcağında ya da geceleri sulama yapmamanız gerekir.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz