Balkonlar İmar Barışına Tabii Mi?

Şüphesiz ki evlerin en çok tercih edilen bölümlerinden bir tanesinin de balkonlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yaz aylarının gelmesi ve sıcaklık derecelerinin yükselmesi ile beraber balkonlara olan ihtiyaçlar da günden güne artmaya devam ediyor. Ancak sadece yaz sıcaklarında değil artık balkonların kışın veya bahar aylarında da aktif olarak kullanıldığına hemen her gün şahit olmaya başlamış durumdayız. Dolayısı ile balkonların ayrı bir bölüm olarak değerlendirilmesi gerektiği hatta bir oda gibi kullanım amacı sağlaması da gündemde olan konuların başında gelmeye de devam edecek gibi duruyor.

Balkonlarını Kapatanların Hangi Belgeye İhtiyaçları Var?

Son zamanların popüler gündem maddelerinden biri olan imar barışı da kapatılan balkonların akıbeti ile ilgili olarak bazı ipuçlarını bizlere veriyor. Özellikle imar barışı başvurusunda bulunmak isteyenlerin balkonları konusunda yaşadıkları soru işaretleri de kalkmış durumda. Balkon kapatanların bir kısmının imar affına, bazılarının ise ayrılıklar dahiline başvuruda bulunmamaları için hiçbir engel bulunmuyor. İskanı temin ettikten hemen sonra yapılacak olan değerlendirmeler ile beraber balkon kapatılması, terasın daha düzenli hale getirilmesi gibi durumlar Yapı kayıt belgesi alınması gereken elzem noktalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile iskanı almanızın hemen ardından yapacağınız değişiklikleri bildirdiğiniz takdir de herhangi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.

İmar Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

İmar barışı için başvuruları için son günün 31 Ekim 2018 tarihini işaret ettiğinin de bir kez daha altını çizelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


9 YORUMLAR

  • Merhaba, cam balkon açılır kapanır olduktan sonra sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Fakat sabit bir cam ile kapatılırsa bu imar affına girebilir. Sonuç olarak balkon kapama imarda yoksa yasaktır fakat en masum denilebilecek aykırı davranışlardan olduğunu da belirtmek isterim

 1. ben evimi almadaan önce balkonu pimapen camla kapatılmış fakat daireye ilave edilmemiştir bunun icin imar barışına gitme hakkımız varmı. dairelerden biri mahkemeye vermiş , imar barışı evrağı mahkemeyi lehime etkilermi, şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Balkonu camla kapamanız mahkemeyi değil belediyeyi ilgilendirir. Belediye kanunlarında balkon kapamalarının nasıl olması gerektiği maddelerle listelenmiştir. İmar barışına gelirsek evet yapı kayıt belgesi alırsanız ne belediyede nede mahkemede hiç bir sorun yaşamazsınız

 2. Hayırlı günler benim sorum iskanlı ve mülkiyet oplu olarak satın aldım daha İrem ben satın almadan önce eski Anna ve projeye aykırı olarak bir balkon kapatılmış 10 metrekare bir balkonda odaya dahil edilmiş 10 metrekare aykırılık teşkil eden bağımsız bölüm toplam 20 metrekare balkon benim burada Merak ettim bunun Yapı kayıt belgesini almak için müracaat ederken bağımsız bölüm olarak 20 metrekare mi yazılacak yoksa dairenin toplam metrekaresi mi yazılacak bunun kanun maddesi ile birlikte cevap verebilirseniz çok memnun olurum Şimdiden teşekkür ederim

   • Emre bey merhaba Mesut beye yapılan cvp istinaden aynı şekilde sorun yaşıyorum çekme katlar teras kapama uygulama su yapılan iskân li dairem var odaya katılan 40mt var imar barışı için başvuruda tamamı yazılarak ona göre harç çıkarıyor lar burada yanlış lar var bu durum u bakanlığa bile yazdım haksız lik var diye iskanlı yeri bozmuş sununuz hepsi üzerine ödeme alınacak deniyor lütfen buna bir açıklama ?

 3. Ben evi yeni aldim aldığım şahıs 2 balkondan birtanesini yatak odasına eklenmiş yani balkon birleştirilip oda yapilmis acaba ben imar barışı yasasında para odyecekmiyim yada belediyeye gidip başvuru yapacakmiyim

  • merhaba , eğer planda yoksa yapılan işlem kaçak olarak geçer. Şikayet edilmediği sürece herhangi bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum yinede en sağlamı bununla alakalı kayıt başvurusunda bulunmanız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz