Balkonlar Net Metrekare Hesabına Dahil Ediliyor mu?

Yapıların net metrekare hesabına balkon alanlarının da dahil edilip edilmediği merak edilen konular arasında yer alıyor. İmar yönetmeliğinde bu konu açık bir şekilde belirtiliyor.

Balkon Net Alana Dahil Edilmiyor

İmar yönetmeliği gereğince, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları ile çatı bahçeleri gibi minimum bir cephesi açık olan bölümler ve aynı katta ya da farklı katta bulunup da bağımsız bölümün eklentisi olan bölümler ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı hesaplamalarına dahil edilmiyor.

Net Alana Dahil Edilmeyen Diğer Bölümler

İmar yönetmeliği gereğince, kapı ile pencere eşikleri, 2,5 santimetreyi geçmemesi şartı ile sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ile hava bacaları ve ışıklıklar, bağımsız bölüm içerisinde yer alan asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altında 1,80 metrekare yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümü bulunan müstakil binalarda bağımsız bölüm içerisinde yer alan otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ile kazan dairesi bağımsız bölüm net alanı hesaplamalarına dahil edilmiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz