Balkonu Kapatmak İçin İzin Almak Gerekir Mi?

Çok katlı binalarda yaşanan sorunlardan biride balkonların odaya katılması ya da kapatılması işlemidir. Balkonu açık kullanmak yerine kapatmayı tercih eden ya da balkonu odaya kapatarak iç mekânı daha da genişletmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri yöntem olan balkon kapatma işleminde izin alınıp alınmayacağı hususunda çok sayıda soru bulunmaktadır. Peki, balkonu kapatmak için izin almak gerekir mi?

Çoğunluk İzni Yeterli Olmuyor

Evet, balkonunu kapatmak isteyen kat maliklerinin diğer kat maliklerinden bu işlem için onay alması gerekiyor. Üstelik Yargıtay tarafından verilen yeni karar ile beraber çoğunluğun bu işleme onay vermesi yeterli olarak kabul edilmiyor ve tüm kat maliklerinden onay alınması isteniyor. Yargıtay tarafından verilen emsal karar öncesinde apartmandaki çoğunluk oy geçerli kabul edilirken verilen kararın ardından artık tüm kat maliklerinin yapmak istediğiniz bu değişikliğe onay vermesi gerekiyor.

Yargıtay Emsal Karar Aldı

T.C. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin 2016/7042 numaralı kararı ile beraber balkonunu kapatmak ve odasına katmak isteyen kişilerin işleri de zorlaşmış oldu. Verilen karar metni ise şu şekilde yer alıyor;

“Balkonların kapatılması Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesi gereği 4/5 çoğunluk ile mümkün ise de bu durum balkonun kapalı alan haline getirilmesine ilişkin olup, odalar ile balkon arasındaki duvarın yıkılıp kullanılması mimari proje değişikliği gerektirir ve ancak kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri kararla mümkündür.”

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz