Bu haberimizde balkonu oda ile birleştirmek için izin alma şartınız olduğuna dair bilgilendirme yapacağız. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında binanın mimarinı korumak adına izin alma şartı gerekiyor. 19. Maddede yer alan bilgiye göre kat malikleri binanın mimarını korumak zorunda ve balkonu oda ile birleştirmek isteyenler site sakinlerinden izin almak zorundadır.

Herkesin aklına takılan, balkonu odama katmak istiyorum izin almam zorunlu mu sorusu konusunda bilgilendirme yapacağız. 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. Maddesi’nde yer alan açıklamada, kat malikleri ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecburdur. Eğer kat malikleri, yazılı izin olmadan ve beşte dördünün rızası olmadan ana taşınmazın ortak yerlerinde değişiklik yapamaz.

Eğer izin alınmamasına rağmen bu işlem sürdürülüyorsa yasaş değildir ve hakkınızda dava açılarak balkonun eski haline geri getirilmesi sağlanır. Ayrıca yaptığınız balkonu eski haline getirirken ödeyeceğiniz masraflar size aittir. 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. Maddesi’nde bu durum yer alıyor ve bu maddeyi daha da detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz