Banka Kredisi ile Ev Almak

Döviz kurunda yaşanan artış ve beraberinde oluşan faizin yükselmesi, ne yazık ki belli başlı sektörleri etkileyebiliyor. Bunların arasında gayrimenkul de bulunuyor. Konuyla ilgili çalışmalar yürüten yetkililer, hem alıcıları hem de satıcıları koruyacak çalışmalara imza atıyor. Peki, şu anki süreçte banka kredisi ile ev almak mümkün mü?

Konut Satışlarında Banka Faizleri

Ne yazık ki içerisinde bulunduğumuz dönemde banka kredisi ile ev almak epey zor denilebilir. Bunun en önemli nedeni ise faiz oranlarının oldukça yükselmesi. Yeni bir rekora imza atan gayrimenkul kredilerinde faiz oranı 3’ü dahi aşmış bulunmakta. Şu anda Ziraat Bankası yüzde 2’nin altında faiz oranı ile uygun fırsatlar sunuyor. Bunun haricinde diğer bankaların 2 ve 3 oranlarında faiz uyguladıkları söylenebilir.

Faiz oranının yüksek olması, geri ödenmesi gereken miktarın da doğrudan artış göstermesine yol açıyor. Düşük faizli kredi almak her zaman için avantajınıza yarıyor denilebilir. Banka kredisi ile ev alınır mı sorusunun cevabı ise aslına bakılırsa gelir durumunuzda saklıdır.

Aylık Kazanç Miktarına Göre Hareket Etmek

Eğer aylık kazancınız yüksek ve yeni bir konut satın almak istiyorsanız elbette alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak iş durumunuz tehlikede ve aylık geliriniz satın alacağınız konutu zor karşılamaya yetiyorsa satın alım işlemini bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Ayrıca kredi çekmek için banka faizlerine göz atmayı unutmayın.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz