Banka Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Güvence gösterilmesi gereken tüm işlemlerde karşı tarafa verilmek üzere bankalardan alınan belgelere banka teminat mektubu adı verilmektedir. Özellikle de günümüzde global ticaret yapan şirket ve kişiler ile ihale işlemlerinde banka teminat mektubu sıklıkla istenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ihaleler ile yabancı firmalardan yapılan yüklü ithalat işlemlerinde banka teminat mektubu sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Nasıl Banka Teminat Mektubu Alınır?

 

 

Bankadan teminat mektubu almak için atılması gereken adımlar son derece basittir. Bunun için teminat mektubu almak istediğiniz bankayı ziyaret ederek talebinizi iletmeniz ve sizden istenen banka teminat mektubu talep dilekçesi doldurulması yeterlidir. Burada önemli olan teminat mektubu almak isteyen kişi ya da kurumun bankaya gereken güveni sağlamasıdır. Çünkü teminat mektubu bankanın mektupta belirtilen tutar karşılığında size kefil olduğu anlamına gelmektedir.

 

Başvurunuzun ardından banka sizi değerlendirmeye alacak ve uygun bulması durumunda teminat mektubu onayı verip vermeme kararı alacaktır. Ancak bankalar sadece kendi bankalarında kredi portföyü bulunan müşterilerinin başvurularını onaylar. Yine kişinin ya da kurumun kredi notu ortalaması da güvenirliğini göstermesi açısından başvuru esnasında değerlendirmeye alınan bilgiler arasında yer almaktadır. Banka teminat mektubu ücreti alınarak başvurusu uygun bulunan kişilere teminat mektubu verilir. Teminat mektubu başvurusu için her zaman çalıştığınız bankayı tercih etmeniz başvuru sürecini kısaltarak daha kolay onay almanızı sağlaması açısından ilk tercihiniz olmalıdır.

 

Banka Teminat Mektubu Masrafı

 

Genellikle bir iş için girilen ihaleyi kazandıktan sonra alınması gereken evraklar arasında yer alan teminat mektubu, bankalar tarafından verilmekte olup, tabi ki teminat mektubunun da belli başlı masrafları vardır. Buna göre ise banka teminat mektubu masrafı ise tutara göre farklılık göstermekte olup, her banka farklı ve yüzdelik oranlar alarak teminat mektubu vermektedir. Genellikle bu oranlar ise yüzde 1 ile yüzde 5 oranın da değişse de öncelik olarak kendi müşterilerine yapılan indirimlerdir.

 

En Kolay Teminat Mektubu Veren Banka

 

En kolay teminat mektubu veren banka tabi ki firmanın aktif olarak kullandığı ve çalıştığı banka olup, bu banka aynı zaman da masraf olarak daha yardımcı olacak şekilde sizlere teminat mektubunu verecektir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz