Bankadan Çek Tahsili Nasıl Yapılır?

 

Ticaret hayatında en sık kullanılan ödeme yöntemlerinden biride çeklerdir. Çek konusunda yapılan en büyük hata ise çekin vadesinden önce tahsil edilemeyeceğinin düşünülmesidir. Oysaki çekin vadesi yoktur ve çek üzerinde yazan vadeden önce istenildiği her an tahsil edilebilir. Çek vadesinin beklenmesi sadece ticari adaptır. Peki, bankadan çek tahsili nasıl yapılır?

 

Bankadan Çek Nasıl Tahsil Edilir?

 

 

Çek tahsili için kullanılabilecek farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki yazılan çekin ait olduğu banka şubesini şahsen ziyaret ederek çekin tahsil edilmesidir. Çeki tahsil ederken çek sizin adınıza yazılı değilse arkasını ciro etmeniz ve ardından kimlik belgeniz ile beraber bankaya ibraz etmeniz yeterlidir. Çeki yazan kişinin hesabı müsaitse banka çeki ödeyecektir. Hesabın müsait olmaması durumunda ise hesabın müsait olmasını bekleyebilir ya da çeki yazdırma olarak ta bilinen yasal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Çekin Takasa Verilmesi Yolu İle Tahsil Edilmesi

 

Bir diğer çek tahsil yöntemi ise çekin takasa verilmesi yöntemi ile tahsil edilmesidir. Takasa verilen çek vadesi geldiği gün otomatik olarak tahsil edilmekte olup takasa girdikten bir iş günü sonrası ilgili tutar kişinin hesabına aktarılır. Bankadan kredi kullanmak için çekin teminat olarak gösterilmesi durumunda daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırılırken aynı zamanda daha yüksek limitli kredilerin kullanımına da teminata verilen çek sayesinde izin verilmektedir.

 

Çek Tahsilatı Masrafı

 

Çek, bir mal veya ürün karşılığında genellikle iş yeri sahipleri tarafından verilen ödeme şekli olup, çoğu çekler vadeli şekilde verilmektedir. Vadesi gelmiş olan çekin bağlı olduğu bankaya giderek paraya çevrilmesine ise çek tahsilatı denmektedir. Çek tahsilatı masrafı ise tahsil edilen bankaya göre değişmekte olup, oldukça düşük rakamlardan oluşmaktadır.

Çeki Başka Şubeden Tahsil Etmek

 

Çek tahsilatı sırasından çekin verilen banka ve şubesi üzerinden tahsil etmeniz oldukça düşük rakamlara gelirken, çeki başka şubeden tahsil etmek ise biraz daha yüksek çek tahsilat ücreti ödemenizi sağlayabilir. Fakat bu durum çok fazla etki etmediği gibi oldukça cüzi ve düşük rakamlardan oluşmaktadır.

 

Banka çek tahsilatı için farklı sorularınız mı var?

Yorumlarla bize bildirin!

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz