Bankaların Konut Kredisi Kullandırma Oranları Düşmeye Devam Ediyor

Düşük kredi faiz oranları ve bankaların kolay konut kredisi onayı vermesi nedeni ile bir ara yüzde 100’e ulaşan bankaların konut kredisi kullandırma oranları son dönemlerde hızla düşmeye devam ediyor. Gerek konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi gerekse de artık bankaların her 3 konut kredisi başvurusundan birini reddetmeye başlaması ile beraber oran yüzde 65 seviyesine kadar geriledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa konuya dikkat çekerek bankaların yapmış oldukları bu uygulamanın nedenini anlayamadıklarını söyledi.

İpotekli Satış Rakamları Büyük Hızla Düşüyor

Bankaları eleştiren Aşa daha önce bankalar tarafından konut kredisi başvuru formlarını değerlendirmede dikkate alınmayan yeni kriterlerin uygulamaya sokulduğunu belirterek kredi almak için uygun olan kişilerin dahi kredi başvurularının reddedildiğini iddia etti. Özellikle de markalı konut projelerinde konut kredisi kullanmak isteyen kişilere zorluk çıkarıldığını iddia eden Aşa 1 yıl önceki aynı projede yer alan konuta kredi veren bankaların bugün ise aynı projedeki konutlara çeşitli nedenlerle kredi vermediğini söyledi.

Konut Değerleri Düşük Gösteriliyor

Yine bankaların konut kredisi hesaplaması için eksper tarafından belirlenen konut değeri yerine acil satış değeri üzerinden kredi kullandırdığı için vatandaşlar istedikleri kredi tutarını çekemiyor. Adeta bankalar konut kredisi kullandırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapılan bu müdahaleler nedeni ile ipotekli konut satışı rakamları da düşmeye devam ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz