Bankalardaki Yüzde 50 Gayrimenkul Sınırı Kaldırıldı

Yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanması ile bankaların öz kaynaklarındaki gayrimenkul oranının yüzde 50 oranını aşmamasına yönelik sınırlama kaldırıldı. Düzenlemeye göre, beş yıl içerisinde satış işlemleri gerçekleştirilmeyen gayrimenkuller de öz kaynaklarda yer alabilecek.

Sermaye Yeterlilik Rasyosundaki Artış

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile bankaların öz kaynaklarındaki gayrimenkul oranının yüzde 50 oranını aşmamasına yönelik sınırlama kalktı. Ayrıca beş yıl içerisinde satışı yapılmayan gayrimenkullerin de öz kaynak tablosunda yer alması kararı verildi.

TEB Yatırım’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama, “Yaptığımız hesaba göre, bu kuralın kalkmasıyla Halkbank ve Vakıfbank’ın sermaye yeterlilik rasyoları, sırasıyla, 12 ve 11 baz puan artış gösterebilir” şeklinde oldu. Albaraka da söz konusu kararın olumlu yönde etki göstereceğini, sermaye yeterlilik rasyosunun 21 baz puan artış göstereceğini belirtti.
 
Yürürlükten Kaldırılan Fıkra

Yürürlükten kaldırılan fıkradaki ifadeler şu şekildeydi;

“(Bankacılık)Kanunun 57. maddesinin birinci fıkrasındaki sınırı aşan tutarlar ile bankaların alacaklarından dolayı edinmek zorunda kaldıkları ve aynı madde uyarınca elden çıkarmaları gereken emtia ve gayrimenkullerden edinim tarihinden itibaren üç yıl içerisinde elden çıkarılamayanların net defter değerleri”

Konut Kredilerinde İcra Takibinin Yoğunlaşması

11 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile bankaların sahip oldukları gayrimenkullerin değerinin öz kaynaklarının yüzde 50’sini aşamayacağı yönündeki hüküm kaldırılıyor.

Bankalardaki Yüzde 50 Gayrimenkul Sınırı

Bankalar Kanunu 57. maddesinde bankaların yüzde 50 oranındaki gayrimenkul sınırı şu şekilde belirtiliyor;

“Bankaların gayrimenkullerinin net defter değerleri toplamı öz kaynaklarının yüzde ellisini aşamaz. Bu hesaplamada, değerleme veya enflasyon düzeltmesine bağlı olarak oluşan ve gayrimenkul hesabına eklenen değer artışları yüzde elli oranında dikkate alınır. Bankalar, 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında gayrimenkul ve emtiayı esas alan sözleşmeler ile Kurulca uygun görülecek kıymetli madenlerin alım ve satımı hariç olmak üzere ticaret amacıyla gayrimenkul ve emtianın alım ve satımı ile uğraşamaz, ipotekli konut finansmanı kuruluşu ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları hariç olmak üzere ana faaliyet konusu gayrimenkul ticareti olan ortaklıklara katılamazlar. Katılım bankaları tarafından gayrimenkul, ekipman veya emtia temini veya finansal kiralama, kâr ve zarar ortaklığı, ortak yatırımlar yoluyla finansman sağlanması ve benzer faaliyetler nedeniyle üstlenilen yükümlülüklerden dolayı gayrimenkul ve emtia üzerine yapılan işlemler, bu madde ile yasaklanan ve sınırlanan faaliyetler kapsamında değerlendirilmez. Alacaklardan dolayı edinilmek zorunda kalınan emtia ve gayrimenkullerin elden çıkarılmasına ilişkin usul ve esaslar Kurul tarafından belirlenir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz