Bankaların Gayrimenkul Sektörüne Olan Güveni Azalıyor

Gayrimenkul sektörü düşen konut satış rakamları ile kan kaybetmeye devam ederken bu kan kaybı bankacılık sektörünün de güven kaybı yaşamasına neden oldu. Konut satış rakamlarında yaşanan ciddi düşüş ve konut fiyatlarının enflasyon oranlarının geride kalması gibi nedenlerle bankalar gayrimenkul sektörüne olan güvenlerini yüzde 20 oranında kaybetti.

Bankalar İnşaat Sektörüne Karşı “Kötümser”

REIDIN tarafından hazırlanan 2018 yılının ilk çeyreğini kapsayan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verilerine göre yaşanan yüzde 20 düşüş ile beraber finansal kurumların inşaat sektörüne olan güveni yüzde 65,3 olarak belirlendi. Yüzde 20 oranında yaşanan düşüş ile beraber sektörün geldiği endeks kötümser seviyede yer aldı.

Sektör Bir An Önce Taleplerinin Yerine Getirilmesi Bekleniyor

Gayrimenkul sektörü içerisinde yer aldığı bu sıkıntılı günleri çok daha kolay bir şekilde atlatabilmek adına hükümetten istediği teşviklerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyor. Özellikle de konut kredisi faiz oranları için çıkarılması planlanan müdahale paketi sektör için hayati bir öneme sahip bulunuyor.

Çünkü ipotekli konut satışları deyim yerindeyse dibe batarken sektör konut satış rakamlarının tekrar yükselmesinin konut kredisi faizlerinin düşürülmesine bağlı olduğunu biliyor. Buna ek olarak konut satışlarını arttırmak için tapu harcı indirimi, konut satılarında tek KDV uygulamasına geçilmesi, konut kredisi faizler için gelir vergisi matrahından indirime gidilmesi ve yabancılara konut satışında 300 bin dolara vatandaşlık verilmesi sektörün beklediği değişiklikler arasında yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz