Bankaların Kâr Oranları Uçmaya Devam Ediyor 

Türkiye’de her geçen gün daha da büyümeye devam eden bankacılık sektörü buna paralel olarak rekor üstüne rekor kırmayı da sürdürüyor. 2017 yılının ilk yarı dönemine ait olan verilerin açıklanması ile beraber bankacılık sektörünün yeni bir rekor kırdığı görüldü. Açıklanan verilere göre 2017 yılının ilk yarısında bankalar şimdiye kadar elde etmiş oldukları en yüksek ilk yarı net kâr oranını açıklamış oldu.

Net Kâr Oranı Rekoru Kırıldı 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan son veriler ışığında elde edilen bilgilere göre 2017 yılının ilk yarısını kapsayan dönemde bankalar tarafından elde edilen toplam faiz geliri geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 22,5 oranında artış göstererek 25,4 milyar lira seviyesine yükseldi. 2016 senesinin Ocak – Haziran aylarını kapsayan tarih aralığında bankalar 93 milyar 859 milyon liralık faiz geliri elde eden bankalar 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde bu rakamı yükselterek 114 milyar 953 milyon lira seviyesine taşımayı başardı.

Bankaların Kredi Faiz Gelirleri Arttı

Bankaların kullandırmış oldukları kredilerden elde etmiş oldukları kredi faiz gelirlerinde de muazzam bir artış yaşandığı görüldü. Bankaların elde etmiş olduğu kredi faiz geliri 2017 yılının birinci yarısında 92 milyar 551 milyon lira olurken bu gelirin 23,3 milyar liralık kısmı tüketici kredilerinden elde edildi. Kredi kartlarından bankaların kazanmış oldukları faiz geliri ise 4,4 milyar olarak açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz