Banliyö nedir? Banliyö genelde konut niteliği taşıyan yerleşim bölgelerine denmektedir.

Merkezden uzak olan ve kent sınırında veya sınıra yakın bölgelerdeki kentlere denmektedir. Daha çok büyük şehirlerin etrafında yer alan bu banliyöler, kentlere sonradan katılan yaşam bölgesi olarak bilinir. Banliyölerden merkeze ulaşım aynı gün sağlanır. Bu ulaşım ise eğitim, iş ve benzeri durumlarda ihtiyacın sağlanması amacıyla ortaya çıkar.

Banliyölerin kurulma sebebi ise, merkezdeki nüfus artışı başta olmak üzere, ucuz veya ekonomik konut ihtiyacından doğmaktadır.

Banliyölerde ulaşım nasıl?

Banliyölerin şehir merkezlerine ulaşımı karayolu yada demir yolu üzerinden sağlanırken, deniz yolu da kullanılıyor. Banliyö İstanbul’da 1850 yılında başlamış ve kent içi vapur seferleriyle beraber 1870 yılında tünel ve tren hatlarının açılması ulaşımı daha fazla kolaylaştırmıştır.

Başlarda vapur seferlerinden dolayı yerleşim kıyılara yakın yapılırken, daha sonra kara yollarının daha fazla genişlemesiyle beraber, kıyı bölgelerinden biraz daha uzaklaşmalı yerleşim sağlanmış ve ulaşım dengelenmiştir.

Banliyö treni hakkında

Kent ve banliyö arasında ulaşımı sağlayan tren hatlarına banliyö denmektedir. Nüfusun artmasıyla beraber geniş bir trafik sorunu meydana geldi. Bu bakımdan artık banliyöler için demir yolu önemi daha fazla arttı.

Banliyö treni ilk olarak 1956 yılında ulaşıma başlamış ve 27,6 km Sirkeci-Halkalı hattı ile akıllarda iz bırakmıştı. Daha sonra 1969 yılında ise hizmete girmiş olan 44.2 km uzunluğuna sahip Haydarpaşa-Gebze hattı ile vatandaşlar ulaşımı sağlamış oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz