Barter Sistemi Nedir?

Sözlükteki karşılığı “takas” olan barter, aslında takas işlemlerinden daha farklı gelişen bir ticaret sistemini tanımlıyor. Barter sistemi, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı.

Barter ve Klirink Sistemleri

Kelime anlamı mübadele, takas olan barter; Lidyalılardan daha öncesine dayanan bir uygulama aslında. Paranın ticarette kullanılmasının ardından arka planda kalan takas, mevcut tarihte meydana gelen krizler ile tekrardan gündeme geldi. Barter ticaret sistemi, tam anlamıyla karşılıklı takastan farklı olarak çoklu takas istasyonları ile işleyen alternatif bir ekonomi modeli.

Tarih öncesinde ilkel toplumların kullandığı takas, günümüzde daha gelişmiş bir hale gelmiştir. Gelişmiş takas şekilleri barter ve klirink olarak karşımıza çıkıyor. Klirink, iki ülke arasında yapılan alışveriş bedellerinin karşılıklı bir şekilde mal ile ödenmesidir. Yani uluslararası barter şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Klirink işlemi, devletler arasında imzalanan klirink sözleşmesi ile gerçekleşiyor.

Barter ve Klirink Arasındaki Fark

Barter ve klirink arasındaki fark aslında oldukça basit. Barter sisteminde, sistem düzenleyicisinin özel sektöre ait bir şirket; klirink sisteminde ise bir devlet olmasıdır. Klirink sisteminde Merkez Bankası ya da muhabir banka devrede olup, sözleşme imzalayan ülkelerdeki üretici, alıcıyı bulup ihracatı gerçekleştiriyor. Gümrük Çıkış Beyannamesi adındaki belge, bankaya gösteriliyor ve ihraç edilen mal bedeli alınır. Merkez Bankası, ödenen mal bedelini ilgili firmanın hesabına borç olarak kaydeder. Ülkeden, ülkemize sevk edilen mallar ise hesaba alacak olarak geçiyor. Borç ve alacak farkı, sözleşmede belirtilmiş olan dönemin sonunda nakit olarak ödenir ya da bir sonraki devreye intikal ettirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz