“Barter” İnşaat Sektöründe Artık Daha Fazla Kullanılıyor

İnşaat sektörünün büyük bir heyecanla beklediği İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Kasım ayına ait veri sonuçları açıklandı. Açıklanan raporda en dikkat çeken sonuçlardan biride inşaat sektöründe barter yöntemine olan eğilimin artması oldu. Müteahhitler gerçekleştirecekleri inşaat malzemesi tedarikinde farklı yöntemler arayışına girerken bu yöntemlerden biride barter yöntemi olarak öne çıktı.

Barter Teklifi Sunan Müteahhit Sayısı Arttı

Açıklanan veriler incelendiğinde her 100 inşaat malzemesi üreticisinden 36 tanesinin 2017 senesinde sunmuş oldukları teklifler karşılığında ödeme için barter teklifi ile karşı karşıya kaldığı görüldü. Satmış olduğu inşaat malzemeleri karşılığında tahsilâtı barter yöntemi ile gerçekleştiren inşaat malzemeleri üretici oranı ise yüzde 8,2 ile olarak açıklandı. Barter yöntemi kullanılarak yapılan satışların toplam inşaat malzemeleri satış oranlarının arasındaki payı ise  % 9 aralığını geçemedi. Kendilerine sunulan barter teklifini kabul etmedikleri için sunmuş olduğu teklif olumlu olmasına rağmen iş kaybı yaşayan inşaat satıcıları oranı ise yüzde 33,3 olarak duyuruldu. Rakamların bir anda yükselmesi dikkat çekerken 2018 yılında bu rakamın daha da yükseleceği, inşaat malzemeleri satıcılarının artık bu yönteme karşı olan tutumlarını değiştirmek zorunda kalacakları iddia ediliyor.

Barter Nedir?

Trampa ya da bilinen diğer adı ile barter takas yaparak ödemenin gerçekleştirildiği sistemdir. Satın alınan mal ya da hizmet karşılığında bu malı satın alan firma tarafından üretilen hizmet ya da malın takası gerçekleştirilerek ödeme yapılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz