Basit Onarım İzni Nedir?

Herhangi bir yapının hem iç hem dış sıvası, boyası veya badanası gibi, döşeme ile tavan kaplamalarından birçok iyileştirme ve kiremit onarımı gibi tüm durumlara basit tamirat durumu nedir. Peki basit onarım izni nedir? Basit tamirat ve tadilatlarınız için herhangi bir ruhsata gerek duyulmuyor. Çok detaylı bir işlem olacağı zaman ve büyük bir tadilat durumu söz konusuysa ise belediyeye bildirilebilir.

Kapsamlı Tadilat Nedir?

Kapsamlı tadilat nedir? Kapsamlı tadilat, basit onarım tadilatları yani badana iç dış kiremit onarımı gibi basit durumlardan daha fazla detaya müdahale edilmesi ve bir yapının tam anlamıyla içine ve dışına müdahale edildiği zamanlarda yapılan işleme denir. Bu gibi büyük tadilat gerektiren durumlarda belediyeden çalışma izni alınması gerekiyor. Çevreyi özellikle tehlikeye atabilme ihtimali olan veya ses çıkarabilecek durumlarda, belediyeden çalışma izni alınması gerekebilir.

Esaslı Tadilat Nedir?

Esaslı tadilat, yapılarda veya yapı inşaat alanlarının hatta ortak alanlar ile bağımsız alanları gibi ruhsat eki değiştiren işlemlerden oluşuyor. Esaslı tadilatın ruhsata tabi tutulduğunu belirtelim. Esaslı tadilat, yapılarda taşıyıcı unsuru etkileyen veya yapı inşaat alanını veya emsale konu alanını veya taban alanını veya bağımsız bölüm sayısını veya ortak alanların veya bağımsız bölümlerin alanını veya kullanım amacını veya ruhsat eki projelerini değiştiren işlemleri oluyor. Esaslı tadilat, ruhsata tabi tutuluyor. Esaslı tadilat esaslarının ise tekrardan imar yönetmenliğince düzenlendiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz