Basit Usul İnşaat ve Özellikleri 

Binalar yükseliyor ve artık lüks yapılar çok daha fazla ön plana çıkıyor ancak hali hazırda köylerde ve mezralarda basit inşaatların yapımı sürüyor. Az çok tahmin edebileceğiniz yapılar diyebiliriz basit inşaatlar için ve daha çok köylerde karşımıza çıkan bu yapıların tanımını daha net yapabilmek adına özelliklerini sizlere aktarmayı tercih ediyoruz. Basit inşaat Resmi Gazete’de yapılan duyuru ile netlik kazanmıştır ve özellikleri de aşağıdaki gibidir:

Basit inşaat özellikleri:
* Sıvası ya da çamur sıva ile kaplanmış dış duvarlar basit inşaatın en büyük özelliklerinden bir tanesidir ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi daha çok köy evleri bu inşaat türüne güzel bir örnektir.
* Çatı kısmı sazlık ya da basit tavan yapıda olmalıdır ve yine en basit örnek ile köy evleri karşımıza çıkmaktadır.
* Badana ya da sıva ile kaplı iç duvarlar da basit inşaatın belirgin özellikleri arasında yer alıyor.
* Tavan ise tahta yapı ya da topraktan meydana geliyor.
* Sıradan tahta ile çevrilmiş olan pencereler de yine basit inşaatın belirgin özelliklerinden bir tanesidir.
* Isınma sistemi soba ya da ocaklı sistemden oluşur.

Her ne karda günümüzde bu tip binalar tasvip edilmese de köylerde insanlar bu evlerde yaşamaya devam ediyor ve imkanları dahilinde yine bu tarz yapılarda oturuyorlar. Lüks evlerin daha popüler olduğunu biliyoruz fakat köy yerlerinde bu binaların yapımı malzeme bakımından hem daha zahmetli, hem de daha sıkıntılı bir hal alıyor. Şehirlerde basit inşaat tercih edilmiyor çünkü devlet buna pek müsaade etmiyor ve yapıların daha düzenli, daha kaliteli olmasını istiyor ancak imkanlar dahilinde kimsenin özgürlüğüne ya da seçimlerine müdahale edilmiyor da diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz