Basit usul; belli bir hesap dönem içerisinde elde edilen hasılat ve giderlerin yanı sıra satılan mal ve satın alınan malların değerinin bedelleri arasındaki farkı gösteren vergilendirme türüdür. Ticari ve sanat erbabı kazancının tespitiyle gelir vergisine tabi olarak ikiye ayrılmaktadır. Basit usulde gelir vergisine tabi olan mükellefler ile gerçek usulde gelir vergisine tabi olan mükellefler. Basit usulde vergilendirilen mükellefler gerçek usulde vergilendirilenlere göre daha avantajlıdır.

Basit Usul Şartları

 

Basit usulde tabi olma şartları, Gelir Vergisin Kanununu madde 47’ e göre;

  • Mükellefin bir fiil kendi işinde çalışması ve bulunması
  • İş yeri mülkiyeti iş sahibinin kendisine ait olması durumunda emsal bedeli, kiralama durumunda ise yıllık kira bedeli toplam tutarı büyükşehir belediyesinin belirlediği sınırları içinde 7.400 TL, diğer yerlerde ise 4.900 TL tutarını aşmaması
  • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetler gibi gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak şartı ile

2 ve 3 numaralı ben hükümleri gereğince, bu zamana kadar işe devam eden hallerde takvim yılı başında yeniden işe başlayanlar için ise başlama tarihindeki durum dikkate alınır.

Gelir Vergisin Kanununu madde 47’ e göre;

  • Satın alınan malları olduğu gibi ya da işledikten sonra satanların senelik alımları için tutar 120.000 TL ya da senelik satışları tutarı 60.000 TL aşmaması
  • 1 numaralı bentte yazılı olanların dışında kalan işler ile uğraşanların bir takvim yılı içinde elde etmiş olduğu gayri safı iş hasılatı tutarı 60.000 TL aşmaması
  • 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı olan işlerin birlikte yürütülmesi durumunda senelik satış tutarı iş hasılatı toplamı 120.000 TL aşmaması

Belirtilen şartlar 2019 yılı için geçerli olacaktır.

Basit Usul Hadleri

 

Tekele tabi olan maddelerde, damga pulu, akaryakıt, şeker, milli piyango vb. gibi hadlerinin emsallerine oranla bariz şekilde düşük olması ile tespit edilen emtia için, bir ve üç numaralı bentlerde yazılı hadler yerine ilgili bakanların mütalaası alınması suretiyle, Maliye Bakanlığı’nca belirtilecek alım satım hadleri uygulanır.

Basit Usule Tabi Olan Meslekler

 

Yeni kurulacak sermaye şirketleri, elektrikli ev aletleri aksam ve parçalarının imalatı, elektrikli ev aletlerinin imalatı, kâğıt, karton ve mukavva üretiminde kullanılan makinelerin bakım ve onarımı, maden, taşocağı ve inşaatlarda kullanılan makinelerin kurulumu, tehlikesiz atıkların toplanması (çöpler, geri dönüştürülebilir maddeler, tekstil atıkları, vb.) (inşaat ve yıkım atıkları, çalı, çırpı, moloz gibi enkazlar hariç), başka yerde sınıflandırılmamış plastik inşaat malzemelerinin imalatı (plastik suni taş-mermerit imalatı) gibi basit usule tabi mesleklerdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz