Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren en önemli konu vergi borçları oluyor. Ödenmesi gereken vergilerin ise Mart ayı içerisinde başlayacağını belirtelim. Vergi borçları, vergi dairelerine ödenmekte olurken, başka vergi dairesine borç ödenir mi? İşte sorularınızın yanıtı…

Başka vergi dairesine borç ödenir mi?

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren en önemli konu vergi borçları oluyor. Ödenmesi gereken vergilerin ise Mart ayı içerisinde başlayacağını belirtelim. Vergi borçları konusunda bazıları bağlı oldukları belediyede öderken, bazıları da bağlı oldukları vergi dairesine ödemekte. Vergi beyannamesi elektronik olarak internet üzerinden yada kağıt ortamıyla verilir. Daha sonra ise “Tahakkuk Fişi” düzenlenmesiyle vergi borcu kesinleşir.

Vergi borcu tahakkuk tarihinden başlayıp tahakkuk fişi üzerinde yer alan ödeme süresi kapsamında bağlı olduğunuz vergi dairesinin veznesinde ‘Tahakkuk Fişi‘nizi göstermeniz halinde beyanınız ile ödenir. Ödemeden sonra vergi borcunuzu ödediğinize dair “Vergi Dairesi Alındısı” size verilecektir.

Başka vergi dairesine vergi borcu ödeme

Vergi ödemekle zorunlu olan kişiler, bağlı oldukları vergi dairesinden başka bir vergi dairesinde vergi borçlarını ödeyebilirler.

Ancak bu vergi daireleri mutlaka aynı belediye sınırlarında veya büyükşehir belediyesinin yer aldığı sınırlar içerisinde olmamalıdır. Bu bakımdan beyan edilen vergiyle alakalı “Tahakkuk Fişi”nizi gösterip beyanınız la vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Böylelikle bir başka vergi dairesinde borç ödeyebileceğinizi ancak belediye sınırları içerisinde olmaması gerektiğini belirtelim. Bu kurallara dikkat etmeniz sonradan mağdur olmamanız için gereken bilgilerdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz