Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Bazen satın almak üzere karar aşamasında olduğunuz bir taşınmazın gerçek sahibinin satış yapan kişi olup olmadığını anlamak bazen de satın almak istediğiniz bir taşınmazın kime ait olduğunu öğrenmek için başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapılması gerekebilmektedir. Peki, başkasına ati tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır?

 

Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

 

Kişinin kendisine ait olan tapu bilgilerini sorgulamak için kullanabileceği farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. e-Devlet tapu bilgileri sorgulama hizmeti bu amaç için kullanabileceğiniz en kolay yöntemdir. E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan tüm taşınmazları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bölümü üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Yine sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet arama bölümüne tapu sorgulama yazarak ta sorgulama yapacağınız bölüme kolaylıkla giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kimlik belgeniz ile taşınmazın olduğu belediye bünyesinde yer alan tapu dairesini ziyaret ederek tapu bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

 

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

 

Tapu Daireleri üzerinden başkasına ait tapu bilgileri içeriğine ulaşmanız kesinlikle mümkün değildir. Üçüncü kişilerle bu bilgilerin paylaşımı kesin olarak yasak olduğu için hiçbir tapu görevlisinin size bu bilgiyi vermesi mümkün değildir. Ancak avukatın tapu kayıtlarını inceleme yetkisi bulunduğu için bir avukata başvuruda bulunarak bu bilgilere ulaşmanız mümkündür. Avukatın tapuda bilgi istemesi hakkını kullanmak için belirli bir ücret istemesi söz konusu olacağı için öncesinde hazırlıklı olmanız faydalı olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz