Batman’da Konut Fiyatları Gittikçe Artıyor

Yapılan araştırmalara göre, Batman’daki konutlarda kira ve satış fiyatlarında yüzde 30 oranında bir artış gözlemleniyor. Konut fiyatları gün geçtikçe artış gösterirken, bu duruma sebep olarak farklı etkenler gösterilebiliyor.

Piyasa Canlandıkça Fiyatlar da Artıyor

Gayrimenkul uzmanlarına göre konut fiyatlarındaki artışların yaşanmasının sebebi terör olaylarının son bulması, havalimanı, demir fiyatlarının yükselmesi ve konut sayılarının az olması olarak sıralanabiliyor. 6 ve 8 Ekim Kobani olayları ile terör örgütü PKK’nın hendek politikası ile birlikte konut piyasası düşüş göstermiş olsa da piyasa sonraki süreçte yükselişe geçti. Fakat konut piyasasının hareketlenmesi ile konut fiyatlarında hem kiralama hem de satışlarda fiyatlarda yüzde 30 oranında bir artış görüldü.

Daire Sayısı Önceki Yıllara Göre Az

Batman’da emlak sektörü ile ilgilenen Serkan Kılıçarslan, sürekli olarak artış gösteren konut fiyatları ile ilgili, “Önceki yıllara göre daire sayısı az. Geçtiğimiz yıllarda bin 500 proje varken şimdi bu projeler 300-400’lerde. Burada havalimanın da etkisi var. Dışarıdan gelen memurların bin 500 lira kira vereceğine daire satın almayı öngörüyorlar. Bankalar bu kişilere kredileri tam olarak vermemesine rağmen vatandaş kira yerine daireyi satın almayı daha cazip görüyor. Şu anda piyasada satılık arsa sayısı çok az olduğu için mevcut daire fiyatları yükseldi. Son bir yılda demir fiyatlarının da yükselmesi maliyetleri yüzde 30 artırdığını biliyoruz. Bu da vatandaşa yansıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz