Baz İstasyonu Kurulumunda Ruhsat Şartının Kaldırılması

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, baz istasyonu kurulumunda belediyelerden alınan ruhsat şartının kaldırılması ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

İlgili Kurumlar Dışındaki Kuruluşların Ruhsat Verme Yetkisi Yok

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan ve önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile elektronik haberleşme istasyonları kurulumunda ruhsat şartının kaldırılması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, iletişim altyapısının, ülkenin stratejik alanlarından biri olduğunu vurguladı.
Kaan Terzioğlu, baz istasyonu kurulması için gereken şartların Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca belirlendiğini ve bunlar dışında kalan idari kuruluşların ruhsat verme yetkisinin bulunmadığını belirtti.

Belirsizlik Ortadan Kalktı

Terzioğlu, yasanın iptal edilmesi ile meydana gelen belirsizliğin yeni yönetmelik sayesinde ortadan kalkıp, durumun netleştirildiğini belirtti. Terzioğlu’nun açıklamaları, “Belediyeden eskiden de ruhsat alınması diye bir şey yoktu. ‘Yer seçim belgesi’ diye bir konu vardı fakat bunun da kuralları, nasıl alınacağı, nasıl ücrete tabi tutulacağı belirgin değildi. Dolayısıyla açık bir durum vardı. Biz baz istasyonları için ruhsatlarımızı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından ve BTK’dan alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Kurduğumuz her istasyon bu anlamda ruhsatlı. Fakat kanunda iptal sonrası oluşan açıktan dolayı belediyelerle net olmayan bir süreç vardı, yeni yönetmelikle bu netleşmiş oldu. Baz istasyonu kurulumunda belediyelerden alınan ruhsat şartının kaldırılmasıyla Türkiye’nin dijital altyapısının hızlı ve güvenli şekilde kurulmasının önü açıldı.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz