Baza Katın Anlamı, Baza Kat Ne Demek?

Kullanım alanı ve ihtiyaca göre isimlendirilen yapılar, farklı terimleri de karşımıza çıkartıyor ve bunlardan bir tanesi de baza kat olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle İnşaat sektörünün çok fazla kullandığı ve popüler yapılar arasında yer alan baza kat ne demek dilerseniz bunun cevabına bakalım. Yatay olarak yapılan tek katlı yapılara baza kat adı veriliyor ve kullanışlı bir yapıya sahip olduğu için de popüler olduğunu söyleyebiliriz. Baza kat tarzı birçok terim ve yapı karşımıza çıkıyor dilerseniz bu yapılara da göz atalım ve yapılar hakkında bilgi vermiş olalım!

Bodrum kat:

Daha çok kapıcı evi olarak bilinen bodrum katlar, pek de kullanışlı değildir ve yapı olarak da apartmanın diğer katlarına göre çok daha basık bir ortama sahiptir. Bodrum kat, yol seviyesinin daha aşağısında kalan katlara verilen addır ve birçok apartmanda burası zemin olarak da bilinir. Kapıcıların konakladığı ve ısıtma sistemi borularının da ev içerisinde geçti yapılardır bu yüzden çok da kullanışlı yapılar olarak karşımıza çıkmıyor.

Çatı katı:

Yüksek binalarda orta kat olara bilinir ve herhangi bir işlevi de yoktur. Konaklama ya da barınma gibi bir ihtiyaca hitap etmez ancak teras katı şeklinde dizayn edilmişse çok şık bir kullanım sunabilir.

Ara Kat:

Yine yüksek binalarda orta kısımda yer alan yapılardır ve çok daha kullanışlı alanlardır. Isınma konusunda en az sorun yaşayan katlar arasında yer alıyor ve alt kat ile üst katın ısınmasından en çok ara katlar fayda sağlıyor diyebiliriz.
Bu terimler inşaat sektöründe çok fazla kullanılıyor ancak ev sahiplerinin birçoğu bu konuda bilgi sahibi değil! Özellikle baza kat konusunda internet üzerinde çok fazla bilgi yer almıyor ancak elimizden geldiğince sizlere anlatmaya gayret gösterdik.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz