Bedelsiz Tapu Nasıl Devredilir?

 

Bir taşınmazın satışı durumunda tapunun devri gerekir. Bu devir genelde para karşılığı yapılan satışlarda söz konusu olup bazı durumlarda tapunun bedelsiz olarak devredilmesi de yapılabilmektedir. Peki, bedelsiz tapu nasıl devredilir?

Bedelsiz Tapu Devri 

 

Tapunun hibe edilmesi olarak ta anılan tapunun bedelsiz devri çok sık yapılmayan bir işlem olmakla beraber yine de bazı özel durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka taşınmazın kayıtlığı olduğu tapu dairesi üzerinden işlem yapılması gerekiyor. Kişinin hiçbir bedel almadan yaptığı tapu devirlerini kapsayan tapuda bedelsiz satış işleminin kanunen geçerli olabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Mirasçıya Bedelsiz Tapu Devri

 

Yapılan bağışın kişinin yasal mirasçılarından birine yapılması durumunda kişinin bulunuyor ise diğer yasal mirasçılarının da bu devre rıza göstermeleri gerekiyor. Diğer mirasçıların haklarını korumak için getirilen saklı pay hakkı devreye giriyor ve rıza göstermeyen mirasçılar dilerlerse buna itiraz edebiliyor. Örneğin erkeğin eşinin üzerine tapuyu bedelsiz devretmesi durumunda çocukları bulunuyorsa saklı pay devreye giriyor ve çocuklar bu tapu devrine itiraz edebiliyorlar. Ancak bu itiraz hakkı sadece mirasçılar arasında yapılan bedelsiz tapu devirlerinde söz konusu olabiliyor.

İşlemlerin yapılabilmesi için devri yapılacak olan taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesi ilgili devir evrakları ile ziyaret ediliyor. Bu esnada hesaplanan bedelsiz tapu devir masrafı ödeniyor ve yasalara aykırı bir durum tespit edilmezse tapunun devri gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz