Beher Metrekare Ne Anlama Gelir?

İmar Müdürlüğü tarafından ücret tarifesi içerisinde sıklıkla kullanılan terimlerden biride beher metrekare olarak öne çıkmaktadır. Pek çok ücretin belirlenmesinde kullanılan beher metrekare nedir, ne anlama gelir?

Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Taşınmazlar için yapılan metrekare hesaplamaları genel olarak net metrekare hesabı ve brüt metrekare hesabı olmak üzere 2 ana grupta gerçekleştirilir. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kapsamında ele alınan bu husus kapsamında bağımsız bölüm net alanı ve bağımsız bölüm brüt alanı tarifi de yapılmaktadır.

Bağımsız Bölüm Net Metrekare

Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı alanların toplamıdır. Yani duvarlar arasında kalan kapalı alanların tümünü kapsar. Bu alan hesaplanırken kapı ve pencere eşikleri, 2,5 santimetreyi geçmeyen sıva payları, kolanlar, ışıklıklar ve tesisat odası gibi alanlar dâhil edilmemektedir.

Bağımsız Bölüm Brüt Metrekare

Bağımsız bölüm metrekaresi hesaplanırken bu hesaplamaya bağımsız bölüm içerisinde yer alan duvarlar, merpen sahanlıkları, sıva payları, merpen basamakları ile bunların altında kalan yerler, açık çıkmalar ve bağımsız bölüm ile doğrudan bağlantılı olan balkonlar ile teraslar gibi tüm alanların hesaplamaya dâhil edildiği metrekare türüne brüt metrekare adı verilmektedir.

Beher Metrekare Ne Demek?

Beher kelime anlamı olarak incelendiğinde “her bir” anlamında kullanılmaktadır. Yani beher metrekare her bir metrekare anlamına gelmektedir. Yine beher metreküp terimi de çok merak edilmekte olup beher metreküp ifadesi de her bir metreküp anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz