Belde İle İlçe Arasındaki Farklar

Köy ile ilçe arasında bulunmakla birlikte yönetimi belediye tarafından yapılan belde, Türkiye idari yapılanmasında bulunan yerel yönetim birimidir. Eski zamanlarda kasaba olarak da tanımlanırken hali hazırda mekân ya da çevre olarak da kelime anlamı belirtilebilir. “İlk Kademe Belediyeleri” kurulu olan belde, mülki ve mahalli idare eksenli olarak iki kısma ayrılmaktadır. Türkiye’de 335 adet olan Bucak merkezi olan belediyeler ayrı tutulurken kasaba belediyeleri toplamda 1919 adettir. Belde özelinde devlet kolluk kuvvetleri jandarmalardır. Bununla birlikte yargı ve yürütme birimleri olmazken yalnızca belde belediyesi teşkilatı bulunmaktadır. İlçe ile kıyas edildiğinde nüfus olarak da daha küçük bir bölgeyi temsil ederken bu durum gelişmişlik durumuna da yansımaktadır.

İlçeler Beldeden Büyüktür

 

İlçeler beldeden büyük bölge olurken belediye ve kaymakam bulunmaktadır. Beldeler ile karşılaştığında çok daha büyük olmanın yanı sıra idare ediliş tarzı da farklıdır. İlçe idaresi kaymakam olurken hükümet temsilcisi olarak da adlandırılmaktadır. Bunun dışında yerel seçimlerde ilçe belediye başkanı seçilmektedir. Her şehir birden fazla ilçelerden oluşurken ilçe oluşumu kanunla düzenlenmektedir. İlçelerde idare kurulları ve şube müdürlükleri de bulunmaktadır. Ayrıca polis teşkilatı alanları da mevcuttur.

Diğer Farklılıklar

 

İlçeleri yöneten kaymakamlar il valilerine karşı sorumlu olurken milli eğitim müdürü, tarım ve köy işleri müdürü, emniyet amiri, ilçe jandarma komutanı gibi kişilerde kaymakama karşı sorumludur. Belde ile ilçe arasında teşkilatlanma açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bunun dışında kurulma ve yönetimle birlikte işleyişlerde değişkenlikler göstermektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz