Belediye Asfalt Katılım Bedeli Nedir?

Asfalt katılım bedeli, vatandaşlardan alınan belediye gelirlerinden yol harcamalarına katılma payı olarak tanımlanıyor. Merak edilen konular arasında, asfalt katılım bedelinin hangi durumlarda aldığı ve nasıl hesaplandığı yer alıyor.

Asfalt Katılım Bedeli Hangi Durumlarda Alınır?

Asfalt katılım bedeli, vatandaşlardan alınan gelirlerden yol harcamalarına katılma payı olarak biliniyor. Asfalt katılım bedelinin hangi durumlarda alındığı, ilgili kanun ve yönetmelikler ile açıklanıyor.

Asfalt katılım bedeli, yani yol harcamalarına katılma payı;

– Yeni yol açılması,
– Mevcut yolların % 40 oranında veya daha fazla genişletilmesi,
– Kaldırımsız ve bakımsız bulunan yolların kaldırım veya parke kaldırım haline getirilmesi veya asfalt yapılması, kaldırım veya şose halindeki yolların da parke, beton veya asfalta çevrilmesi,
– Mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesi hallerinde bu yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden alınabiliyor.

Asfalt Katılım Bedelinin Hesaplanması

Asfalt katılım bedelinin hesaplanması, ilgili kanun ve yönetmelikler ile belirleniyor.

– Yapılacak giderler peşin ödendiği takdirde bu paylar ilgililerden yüzde 25 noksanı ile alınır. Ancak, bu tür hizmet giderleri Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatlara göre hesaplanan tutarları aşamaz.
– Özel Devlet yardımları, karşılıksız fon tahsisleri, bu işler için yapılacak bağış ve yardımlar ve istimlak bedelleri giderler tutarından indirilir.
– Yolların kaldırımlar da dahil olmak üzere (15) metreden fazla genişliklerine düşen giderler, belediyelere ait olup, harç hesaplanmasında bu giderler nazara alınmaz.
– Harcamalara katılma payları bina ve arsalarda vergi değerinin[4] yüzde 2′sini geçemez.
– Harcamalara Katılma Payının hesaplanmasında, gayrimenkulün vergi değerinde tahakkuktan sonra meydana gelen değişiklikler nazara alınmaz

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz