Belediye meclis toplantıları yapıldığı sırada eğer belediye başkanı yoksa, belediye başkanı yerine vekilleri toplantılara katılım sağlıyor. Belediye başkan vekili nasıl ve ne zaman seçilir? İşte detaylar..

Belediye başkan vekili seçimi hakkında

Belediye meclisi seçim sonuçlarını takip eden 5. gün belediye başkanının başkanlığın otomatik olarak toplanılmaktadır. Bu toplantıda belediye başkanı başkanlık etmektedir. Belediye başkanı eğer yoksa o zaman vekiller bu görevi devir alır ve üstlenir. Peki belediye başkanı vekili nasıl seçiliyor? Nasıl vekil olabiliriz? Hemen açıklayalım.

Belediye başkanı vekili seçimleri aslında mahalli idareler seçiminden hemen sonra ilk toplantıda üyeler arasından gizli yani kapalı bir oy sistemi ile seçilmektedir. Gizli oyla beraber birinci ve ikinci başkan vekilleri, ikisi yedek olacak şekilde tam dört üyeyi iki yıl görevde bulunması için seçilmektedir. Bununla ilgili kanun kapsamında açıklanan bilgiler ise şöyle;

Başkan vekilleri ve katip üyelerin seçimi nasıl oluyor?

Kanun kapsamında madde 19’a göre meclis, mahalli idareler seçiminden sonra ilk toplantıda üyelerin gizli oy kullanarak birinci ve ikinci vekille beraber 2 yedek vekil ile tam dört vekil seçimi yapılmaktadır. Seçilen bu vekiller 2 yıl görev yapmak için seçiliyor. Meclis bakanlık seçimi ise üç gün içerisinde bitiyor. Başkan vekilleri ile katip üye seçimlerinde fazladan isim yazılırsa eğer oy pusulası geçersiz kabul edilir. Başkanlık panında eğer boşalma olursa, ilk toplantıda yenisi düzenlenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz