Belediye Başkanının görevleri nedir? Belediye Başkanının yetkisi neler? Belediye Kanunu kapsamında, belediye başkanı, belediyenin başı ve tüzel kişiliğin temsilidir. İşte merak edilen sorularınızın yanıtları…

Belediye başkanının görevleri nedir?

Belediye Kanunu Kapsamında yer alan bilgiler neticesinde, belediye başkanı, belediyenin başında olan isim ve tüzel kişiliği temsil eden kişi olarak bilinir. Beledi başkanı kanun kapsamında bazı usullerle seçilmektedir.

Belediye başkanının görevleri var. Ancak belediye başkanı görev bitimine kadar siyasi partiler ve yönetim ile denetim organlarında görev yapamaz. Bunla beraber spor klüplerinin de başkanlığını yapamadığını belirtelim.

Belediye başkanının görev ve yetkileri nedir?

Belediye başkanının görev ve yetkileri birçok dala ayrılır;

Belediye teşkilatının en üstü olarak sevk ve idare etmekle beraber hak ve menfaatlerini korumak zorundadır. Belediyeyi stratejik bir şekilde yönetmek ve kurumlar stratejiler oluşturmakla beraber buna uygun bütçeyi ayarlamak zorundadır.

Belediye’ye bağlı işletme ve kuruluşları denetlemeli

Belediyeyi devlet daireleri gibi törenlerde hem davalı hem davacı olarak temsil veya vekil tayin etmek zorundadır. Bunların yanı sıra meclis ile encümene başkanlık etmesi gerekmektedir. Belediyede yer alan taşınır yada taşınmaz malları idare etmeli ve gelir ile alacakları hem takip hemde tahsil etmelidir. Meclis ve encümen kararlarını uygulamalı ve belediye personeli atama yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca belediyeye bağlı olan kuruluşları ve işletmeleri de denetlemesi gerekmektedir.

Belediye başkanı hakkında sizlerinde merak ettiği sorular var ise yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz