Pazar Rayiç Bedelleri Kim Belirler?

Elinizde bulunan mülkün Pazar değerine rayiç bedeli adı veriliyor. Satışa sunmak istediğinizde ya da fiyat hakkında bilgi almak istediğinizde rayiç bedeli ilgili kurallara göre hesaplanıyor ve sizlere bir fiyat sunuluyor. Rayiç bedeli kim tarafından ya da nasıl belirlenir, dilerseniz bu soruların cevaplarına göz atalım…Rayiç bedeli hesaplanırken birçok detay karşımıza çıkıyor ve aslında bu bedeli pazardaki duruma göre sizler de belirleyebiliyorsunuz ancak bu net bir rakam olmuyor. Defterdarlık ve mal müdürleri bu bedeli net bir şekilde belirleyen ve sizlere sunan kişi ve kurumlardır. Az önce detaylar karşımıza çıkıyor dedik ve bu detaylara göre bedel bizlere sunuluyor, peki nedir bu detaylar? Konum, bu detaylar arasında büyük bir önceliğe sahip ve rayiç bedeli belirlenirken ilk olarak evin semte ya da dışarıya göre konumu göz önüne alınıyor. Yeşil alanlar ve yol geçmesi de rayiç bedelinde bir diğer detaylar diyebiliriz.

Eviniz ne karda iyi bir yerdeyse bedeli de o karda çok artıyor ve Pazar payından da nasibini alıyor. Yol geçen imarların ne karda değerli olduğunu belirtmiştik ve günümüzde birçok kişi de emlak sahibi olacağı zaman bunu göz önünde bulunduruyor diyebiliriz. Şehir merkezine olan yakınlık ve lokasyon çalışmaları da rayiç bedelinin hesaplanmasında önemli faktörlerden bir tanesi diyebiliriz. Gayrimenkulun türüne göre gerekli çalışmalar kurum ya da kişiler tarafından yapılıyor ve az önce de belirttiğimiz gibi yol, bahçe, yeşil alan, konum çalışmaları yapılarak gerekli bedel sunuluyor. Eğer ki satışa çıkarmak istediğiniz bir emlak sahibi iseniz sizler de rayiç bedelli ile gerekli hesaplamaları yapabilir ve Pazar fiyatının altında ya da üstünde satış ile elinizde bulunan emlağı elden çıkarabilirsiniz.

Belediye Emlak Rayiç bedelleri Nezaman Ve Kimler tarafından belirlenir.

Belediyelerden çeşitli amaçlarla aldığımız Emlak beyan değerlerini belirleyen kurum İlçe takdir komisyonudur. İlçe Takdir Komisyonu 4 senedebir toplanarak İlçelerdeki Emlak Rayiç bedellerini Belirlemekle Yükümlüdür.

Belediye Emlak Rayiç Bedelleri Nasıl Belirlenir?

Belediyelerin Emlak servislerinden aldığımız emlak beyan değerleri zannedildiği gibi Belediyeler tarafından hazırlanmıyor. Bu rayiç bedeller kanunun ön gördüğü biçimde her ilçede Kurulan “Takdir Komisyonu” tarafından belirleniyor. Takdir Komisyonu tarafından biçilen arsa m² birimfiyatına göre ortaya çıkan arsa fiyatı ile Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca Müştereken belirlenen inşaat metrekare birim değerini hesaplamalarda kullanıyor. İlçedeki Takdir Komisyonu Belediyenin Başkanı ya da Başkan Vekili bir memur eşliğinde, yine aynı belediyeden bir memur, Vergi dairesinin yetkilendireceği 2 memur. Tapu Sicil Müdürü ya da yetkilendirdiği bir memur, Ticaret Odasından Seçilmiş bir üye ile alakalı Mahalle Muhtarından oluşmaktadır. Belediyenin üyesi komisyon içerisinde sadece bir kişi olarak bulunmaktadır. Vergi Dairesi başkanlığından 2 memur var olduğunu düşünürsek. mahalle muhtarı ve diğer üyeler var. O beldede yaşayan vatandaşların ödeme yapacağı Emlak vergisi, İlçeTakdir komisyonunca belirlenen arsa m² birim değerlerine göre oluşan arsa değeri ile Bayındırlık İskan Müdürlüğü Bakanlıklarınca ve Maliye ile birlikte müştereken belirlenen inşaat metrekare birim değerine göre hesaplanan sabit inşaat maliyet bedelinin eklenmesiyle bulunur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz