Belediye Encümeni Kimdir Görevleri Nelerdir?

Belediye Encümeni Kimdir?

Belediye encümeni, bağlı bulunduğu belediye başkanının başkanlığında; İl belediyelerinde ve nüfusu 100. 000’in üstünde olan belediyelerde, belediye meclisinin kendisinin üyeleri arasından her yıl seçeceği 3 üye ile biri mali hizmetler birim amiri olmak üzere belediye başkanının her yıl birim amirleri arasından seçeceği 2 üye olmak üzere 7 şahıstan; öte belediyelerde 2 meclis üyesi ile tekrardan biri mali hizmetler birim amiri olmak üzere belediye başkanının birim amirleri arasından seçeceği bir üye olmak üzere 5 kişilik ekipten oluşur. Bunun için yönelik belediye encümeni, seçilerek gelenlerle ( meclis üyeleri ) birim amirlerinden ( müdürlerden ) oluşmaktadır. Bu üyelerin vazife süreleri bir senedir. Belediye encümen, yepyeni düzenleme ile danışma ve yürütme organı haline getirilmiştir.

Belediye Encümeninin Görevleri

Görevleri ise şunlardır;

Önemli plan ve senelik faaliyet yazılımıyla bütçe ve kesinlikle hesabı inceleyip belediye meclisine fikirlerini anlatmak.
Yıllık faaliyet programına edinilen işlerle ilgilenen kamulaştırma kararı almak ve uygulamak .
Kanunlarda öngörülen cezaları sunarak gerçekleştirmek.
Öngörülmeyen masrafların ödeneğinin harcama yerlerini belirlemek.
Umuma açık yerlerin açılış ve kapanış saatlerini belirtmek ve uygulamak.
Taşınmaz mal satışına, trampasına ve tahsisine bağlı meclis kararlarını uygulamak; vakti 3 senesi geçmemek üzere kiralanmasına hüküm vermek başlıca görevleridir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz