Belediye Kurulabilmesi İçin Nüfus Kaç Olmalıdır?

 

Belde sınırları içerisinde yaşayan kişilerin müşterek niteliğe sahip olan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan, seçmenler tarafından ortak olarak seçilen karar organı ile yönetilen idari ve mali özerk yapıya sahip kamu tüzel kişiliğine belediye ismi verilmektedir. Peki, bir beldenin belediye olabilmesi için nüfusu kaç olmalıdır?

 

Beldenin Belediye Olması İçin Nüfusu Kaç Olmalıdır?

 

 

Belediyelerin kurulabilmesi, yönetilmesi, organları, görevleri, yetkileri, sorumlulukları ve çalışma esaslarının belirlenmesi 5393 sayılı kanun maddelerine göre belirlenmektedir. Bu kanun kapsamında belediye kurulması için yerleşim biriminin en az 5 bin kişilik nüfusa sahip olması gerekmektedir. Yani belediye kurulabilmesi için nüfusun 5 bin ve üzerinde olması gerekir. İl ve ilçe merkezlerinde kanunlar kapsamında belediyenin kurulması yasal bir zorunluluktur.

 

Bir Köy Nasıl Belediye Olur?

 

 

Bir köyün ya da köyün belirli bir bölümünün birleşip belediye kurabilmesi için meskun sahanın merkez olarak kabul edilecek olan meskun sahaya en az 5 bin metre mesafede yer alması ve nüfus toplamının en az 5 bin olması yeterlidir. Bu değişim valinin kendisinin gerek görmesi durumunda gerçekleşebileceği gibi aynı zamanda köy ihtiyar meclisinin bu yönde bir karar alması ya da seçmenlerinin yarısından bir fazlasının bu yönde oy vermesi halinde de en büyük mülkü amire başvuruda bulunulması durumunda beldenin köy olması mümkündür. Yapılan başvuru vali tarafından incelendikten sonra İçişleri Bakanlığına gönderilmekte, Danıştay’ın da görüşü ile belediye kurulabilmektedir. 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz