Belediye mühür bozma cezası nedir? Belediye mühür bozma cezası Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak nitelendirilir ve madde 203’te ifade ediliyor. Peki belediye mühür sökme cezası ne şekilde veriliyor? İşte konu hakkında yargıtay örneği ve ceza durumu…

Belediye mühür bozma cezası!

Türk Ceza Kanunu, madde 203’te ifade edildiği şekilde belediyenin koymuş olduğu mührün sökülmesine yönelik verilecek ceza ifade ediliyor. Mühür bozma cezası kapsamında hapis cezası alt sınırı ve üst sınırı kaç yıldır?

Mühür bozma cezası

Kanun kapsamında madde 203’te kanun yada yetkili makamların uyarma ve korunması adına konulmuş olan mührün kaldırılması yada konuluş amacının dışında uygulanan işlemlere 6 ay ile 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası verilmektedir.

Madde 203

Mühür bozma suçu işleyen kişi, adli para cezasının ceza olarak verilebileceği suçlarda bu cezaya yönelik gün biriminden olacak şekilde alt sınır, o suçun tanımına göre hapis cezasının alt sınırından az olmalı ve üst sırını ise hapis cezasının üst sınırından fazla olmamalıdır. Bu noktada ciddi bir denetim şart koşulmuştur.

Mühür bozma suçundan madde 203’e göre para cezası uygulanması gereken kişinin sabıkası temiz olmalı ve daha önceden ciddi bir suç işlememesi gerekiyor. Eğer hapis cezasının alt sınırından yüksek ise adli para cezasına çevrilmeyecektir. Ancak alt sınırının altında ise bu durum gün biriminden para cezasına çevrilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz