Belediye Sınırı ile Mücavir Alan Aynı Şeyler Mi?

Belediyenin kendisine ait olan sınırları yasal yolları kullanarak çizmesi ve çizilen bu sınırları harita üzerinde göstermesi yöntemine belediye sınırı adı verilmektedir. Bu kavram sıklıkla mücavir alan ile karıştırılmakta olup aslında iki kavram birbirinden farklıdır.

Mücavir Alan Ne Demek?

Belediye sınırlarının içinde yer almamasına rağmen bu sınırların hemen yanı başında yer alan imar çalışmalarına mücavir alan adı verilmektedir. Belediyelerin bu alanda istedikleri şekilde çalışma ve hareket etme hakkı bulunmaktadır.

Belediye Sınırı İle Mücavir Alan Arasındaki Farklar Nelerdir?

•Belediye sınırı yasal kurallar çerçevesinde belirlenen belediye sınırları olarak kabul edilmektedir. Mücavir alan ise belediyelerin bu yasal sınırlarının dışında kalan alanlardır. Ancak belediyeler imar mevzuatı kapsamında bu sınırlarda da kontrol ve mesuliyet görevini üstlenmektedir.
•Belediye sınırları yasal olarak idari sınırlar olarak kabul edilmekte olup mücavir sınırlar ise idari sınır olarak kabul edilmemektedir.
•Mücavir alan olarak kabul edilen yerlerin belediyelere katılarak mahalle olarak anılması söz konusu değildir. Bunun ana nedeni mücavir alanların belediye sınırlarının dışında kalmasıdır.
•Belediyelerin mücavir alanlara imar hizmeti götürmesi yasal bir zorunluluk olup belediyenin bu alandan harç ve vergi alabilmeleri için ise yol ve içme suyu hizmeti vermeleri gerekmektedir. Bu hizmeti sunmayan belediyelerin hiçbir şekilde mücavir alanlardan vergi ya da harç tahsilatında bulunmaları mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz