Bazı gerçek veya tüzel kişilerin belediyelerde gönüllü olarak katılım sağladığını biliyoruz. Peki kimler belediyede gönüllü olarak bir katılım sağlayabilir? İşte belediyede gönüllü hizmet verme hakkında merak ettiğiniz bilgiler…

Kimler belediye hizmetlerine gönüllü katılımcı olabilir?

Belediye hizmetlerinde gönüllü çalışmak için, ilgili ve beceri ile yeteneğiniz olması, buna ek olarak tüm çalışma alanlarına katılım sağlamanız ve maddi bir kazanç gütmeden gerçek ve tüzel kişiler bünyesinde çalışabilirsiniz.

Belediye hizmetlerinde gönüllü çalışmanız için ilk aranan şartlar, İl özel idaresi ve belediye hizmetlerine gönüllü katılım yönetmenliğinde yer almaktadır. Yönetmenliğe baktığımızda tüzel kişiler için yetkili bir organ kararı alınmış olması gerekiyor. Özellikle 18 yaşından büyük olması yada 12 yaşını bitirmiş çocukların yasal olan velilerinden izin alınmış olması şart.

Ortak çalışma ve işbirliği hakkında

İl özel idare ve belediyelerin kendine özel kurallara uygun olarak bir anlaşma yapabilir ve vakıf, meslek odaları ve dernekler gibi birçok ortak çalışma alanında çalışabilirsiniz. Çalışma alanları görüşme sonrası belirlenir.

Kimlik kartları hakkında

Gönüllü olan kişilere kanun gereğinde belirlenmiş ve onaylanmış gönüllü kimlik kartı verilir. Kimlik kartlarında ise isim soyisim ve çalışma alanı gibi T.C numarası ve kan grubu gibi birçok detay yer almaktadır.

Kimlik kartlarını ister vali, isterseniz de belediye başkanı yada yetki verilmesi beklenen ilgili birim amirleri tarafından imzalanabilir. Eğer bilgilerde değişiklik olursa, keyfiyet durumu yeniden işlenir. Gönüllü çalışanların mesai saatleri, kimlik kartları üzerinde yer alır. Gönüllü kişilerin çalışması bittikten sonra, veya sona erenlerin kartlarını iade etmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz