Belediyeler Nereye Şikayet Edilir?

Belediye, nüfusu 5000 veya daha fazla konut birimlerinde kurulabilir. Belediyeler görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidirler. Öyleyse, Vatandaşın sorunlarını çözmeyen, görevini yerine getirmeyen Belediyeler nereye şikayet ediliyor?

Belediye Nedir ve Görevleri nelerdir?

Belediye, nüfusu 5000 veya daha fazla konut birimlerinde kurulabilir. İl ve ilçe merkezlerinde belediyelerin kurulması zorunludur. Belediye, su kaynağı havzaları, alanları ve diğer korunan alanların bulunduğu yerleşimlerde ve kurulu bir belediyenin sınırlarına kadar 5.000 metreden daha yakın yerleşim birimlerinde kurulamıyor.

Belediyelerin köylere veya çeşitli köylere katılabilmesi için, yerleşim alanları merkezin yerleşim alanından en fazla 5,000 metre uzaklıkta olmalıdır ve kalabalıkların toplamı 5,000 veya daha fazla olmalıdır.

Bir veya daha fazla köyün köy meclisinin kararı veya yazılı başvuru veya valinin seçmenlerin en az yarısının fazlasının bulunduğu bölgenin baş idaresine yazılı talebi kendiliğinden isteniyorsa, yerel seçimler komiteler köyde veya köylerde kayıtlı seçmenleri on beş gün içinde bilgilendirecek ve oylarını alacak ve nihai bir kaydıyla valiliğe bildirmesi gerekir.

İşlem dosyası valinin görüşüyle İçişleri Bakanlığına yollanır. Danıştay’ın görüşleri alınır ve belediye ortak kararname ile kurulur. Belediye, yeni yerleşim birimi tarafından kurulan ve 5.000 ya da daha fazla bir nüfusa sahip herhangi bir anlaşmada İçişleri Bakanlığının önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı ile birlikte kurulur.

Belediyenin Görevleri Nedir?

Belediyelerin genel görevleri halkın sağlığını, barış ve refah düzeyini yükseltmek ve arttırmak için yapılması gereken tüm işler olarak ifade edilmektedir. Belediyenin imar halleri ile ilgili görevleri şöyle sıralanabilir;

  • Belediye halkının ihtiyaçları olan içme suyu projesinin hazırlanması ve getirilmesi,
  • Belediye sınırları dahilindeki kalkınma planlarının hazırlanması ve uygulanması
  • Kanalizasyon ve yol projeleri yapmak ve uygulaması,
  • Belden’in mevcut haritasını yapmak ve onaylaması,
  • İmar düzenlemelerini hazırlamak ve uygulaması,
  • Çocuk parkları, kreşler, oyun alanları ve spor tesisleri.

Belediye Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Belediyeler, il valisine veya İçişleri Bakanlığının Teftiş Kuruluna şikayet edebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz